Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sinan Çetin'in programına ağır eleştiri!
13 Aralık 2009 18:06

Sinan Çetin'in programına ağır eleştiri!

Kim Sinan Çetin'inin evlilikleri kurtarmaya çalıştığı yeni programına ağır eleştiri getirdi?

Tiyatro sanatçısı Nedim Saban, Sinan Çetin'in Kanal D'de ekrana gelen ve evliliklerini noktalamak üzere olan çiftleri yeniden biraraya getirmeyi hedefleyen Hayat Sineması isimli programını yazdı.

"Ratinglerine bakılırsa,(ilk yüze giremediği için bakılmazsa demek daha doğru) ne evlilik kurtulmuş, ne program!" diyen Saban, Sinan Çetin'e tavsiyede bulundu.

 İşte o Yazı

Sinan Çetin'in Düdüğü

Ünlü komedyen Jerry Seinfeild’in oluşturduğu ve yapımcılığını üstlendiği “Evlilik Hakemi” adlı televizyon formatı 2010 yılında NBC televizyonunda yayına girmeye hazırlanırken, geçtiğimiz hafta “yönetmen olunmaz yönetmen doğulur” diyerek, benzer bir biçimde, farklı bir isimde hayatımıza yeniden doğan Sinan Çetin tarafından Türk Televizyonuna da alelacele bir güneş gibi doğdu.

Onbinlerce televizyoncuncunun katıldığı Cannes’daki MİPCOM Televizyon Fuarında Seinfield’in sunduğu “Evlilik Hakemi” (The Marriage Ref) programının lansmanını neşeyle izlemiş, meşhur format yaratıcısı Endemol tarafından ortaya çıkartılan ve Oprah Winfrey’nin yapımcıları tarafından da sahiplenilen bu televizyon formatının Türk televizyonu için de pek parlak olabileceğini düşünmüştüm.

Düşünsenize Esra Erol ile Zuhal Toplal evlendirecek, ondan sonra bir hakem, ağzında düdük, ev ev dolaşarak, takıntılı çiftlerin sorunlarını belirlemeye çalışacak. Müzmin bekar olduğum için tam olarak bilgim yok ama galiba evliliklerde bardağı taşıran son damla, takıntılar oluyormuş. Israrla ortadan kaldırılmayan eski bir gazete , yıllarca insanın üzerinden atılamayan eski püskü bir yelek, her kavgada sarf edilen bilindik bir söz, seks sırasında ateşte unutulan bir yemek v.b.

Sözgelimi kırk yıllık bir evliliği bir düdük sesiyle kurtarmak mümkünken, on yıllık bir takıntıdan bir ünlünün düdük öttürmesiyle kurtulmak mümkünken, Kanal D’de ağır ama ağırlıksız, uzun ama derinliği olmayan, Sinan Çetin’in sunduğu “Hayat Sineması” formatını görünce, şaştım, kaldım. Genç evli çifti karşısına almış, bir saat boyunca ne olduğunu hakikaten anlayamadığım sorunlarını çözmeye çalışıyor.

Bunun için kocaman bir sinema salonu seçilmiş. Hadi sinemanın içi başka seyircilerle dolu olsa bir derece anlarım. Koca salonda, üç kişi, evliliklerinin VTR’lerini ve aile fotoğraflarını izleyip, Sinan Hoca’nın evliliklerini kurtarmalarını bekliyorlar. “Yönetmen olunmaz, doğulur” diyen Sinan Hoca bu kez evlilik kurtarıyor. Bir aralar tiyatrodan tiksinirim diyordu ama tiyatro akademisi kurarak, sağolsun, iki arada bir derede tiyatromuzu da kurtardı.

Ratinglerine bakılırsa,(ilk yüze giremediği için bakılmazsa demek daha doğru) ne evlilik kurtulmuş, ne program! Seinfeild çok hıyar olsa gerek, iki yılı aşkın bir süredir hala yayına girmeyen NBC formatı üzerinde çalışıyor. Tüm dünyanın komedyenlerine sunuculuk çağrısı yapıyor, Amerika’da en heyecan verici ailelerin evine konuk olabilmeye çabalıyor.

Oysa, Kanal D’deki yeni formatta salt genç olsun, güzel olsun diye, iki saatlik programı hiç dolduramayacak donanıma sahip bir çift seçilmiş. Delikanlının espritüelliğine rağmen program yürümüyor yahu!

Sinan Çetin, ne tavsiyeler veriyor, bir görseniz… Elin gavurunun bir formatı geliştirmek için iki üç yıl çalışmasında, beş on yıl düşünmesinde bir neden yok mu? Peki Türkiye’de sabırla harekete geçmesi beklenen ama sadece adı olan Endemol Türkiye, “Evlilik Hakemi” gibi renkli bir buluşun karşısına ölü toprağı seren “Hayat Sineması”na bir sinema seyircisi gibi seyirci mi kalacak?

Türk sinemasına dahi yönetmen olarak doğan Sinan Çetin Hocama nacizane tavsiyem, Cihangir’deki tiyatro, sinema akademisinde Türkiye’ye yepyeni yıldızlar kazandırmaya devam etmesidir. Ama evliliklere şimdilik karışmasın! Esra ile Zuhal hızlı hızlı evlendiriyor zaten. Onlar Türkiye’yi uzun bir süre götürür.

Şu Seinfeild’e biraz şans verelim: Adamcağız biraz daha çalışsın, düdüğünü çalmaya hele bir başlasın . Nasılsa bir gün, tüm komedyenler gibi yolu Cihangir’e düşer. Anladığım kadarıyla Sinan Çetin’in semtteki emlak piyasası konusunda da bilgisi varmış.

Eğer Seinfeild’in parası Cihangir’de ev tutmaya yetmezse, o zaman hoca ona bir öğrenci evi tutma konusunda yardımcı olur, ya da vakti varsa Seinfeild ile bir Cihangir cafesinde buluşup, şu formatı iyice bir dinler, öğrenir . Şimdilik, ayağını düdüğüne göre uzatmasında sonsuz yarar var!

Ünlü komedyenin formatının özelliği çevremizi sarmalayan reality show’larla dalga geçen, tüm kalıpları kıran bir evlilik hakemi rolü yaratmış olmasıydı. Bu hakem, düdüğüyle evlilikleri çatırdayan kişilerin kapılarına dayanıp, onların takıntılarını belirlemeye çalışıyordu.

Örneğin sekste karşılarına dikilen en önemli sorun ne? Ya da evlilikteki en sade ama en büyük takıntıları ne? Tek kelimelik ama koca bir ömre bedel olabilecek bir sorun!

Esra Erol ve Zuhal Topal’ın evlendirdikleri çiftlere düdük çalabilecek bir hakem.

NEDİM SABAN -TELEVİZYON GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
GAZETELER
Gazeteler
HAVA DURUMU
İstanbul
4 / 11 °C
Ankara
1 / 10 °C
İzmir
7 / 17 °C
Antalya
7 / 18 °C
Erzurum
-9 / 0 °C