Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Nazif Zorlu, personel indirimi ile Vestelden televizyon alıyorum
17 Ocak 2011 Pazartesi 21:32

Mehmet Nazif Zorlu, personel indirimi ile Vestel'den televizyon alıyorum

İlkokul mezunu olduğu için kendisini 'alaylı' diye nitelendiriyor. İlkokuldan sonra babasının yanında çırak olarak ticarete atıldı. 15 yaşında en fazla sipariş aldıkları Karadeniz'de fırsatları daha iyi değerlendirmek için Trabzon'a yerleşti ve bir dükkan

1970'lerde bu bölge de kendisine ufak gelince taşı toprağı altın denen İstanbul'un yolunu tuttu. İlkin emprime çarşaf işine girdi. Tekstilde Taç markası büyümesinin ilk ivmesi oldu. Fason üretimden çıkıp Korteks'te kendi malını üretmeye karar verdi. Ürün yelpazesini genişledikçe milyon dolarlık ihracatlara imza attı. Asil Nadir'in kurduğu Vestel'i 1994'te aldığında bütün dünyanın dikkatini çekti. Herkes 'kim bu adam?' diyordu. Hiç oyalanmadı ve yıllık 360 bin adet televizyon üretebilen Vestel'de tesisleri büyüttü. Adına City (şehir) kelimesini ekledi. 11.5 milyon televizyon üretilen tesislerde beyaz eşyada da milyonlu rakamlara ulaşıldı. Başarı hikâyeleri arasında en ilgi çekici olanlardan birinde onun imzası var. O isim Zorlu Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu.

Denizbank'tan sonra Vestel'i de satıp satmayacağını, Heronlar'ın tahtını sarsacak yerli insansız hava taşıtını, 10 milyar dolarlık Nikel'in kokusunu nasıl aldığını dobra dobra anlattı. "Okul vardı da biz mi okumadık?" dese de hemen ekledi: "Okusaydım armudun sapı üzümün çöpü derken bekle de fırsatlar kaçardı." Soy ismi gibi Zorlu bir işadamı olmadığını sıcakkanlı cevapları ile bizlere hissettirdi. Bakalım siz de o mütevazı işadamına dokunabilecek misiniz satırlarımızda?  

2011'de en büyük sürpriziniz ne olacak?

Projeler çok ama bazıları erken bazıları da normal. 2011'de yatırımlarımız devam edecek. Mesela nasip olursa Gördes'te nikel rafineri inşaatına başlayacağız.

Bu rakamların afaki olduğunu söyleyenler var...

Şimdi telaffuz ettiğimiz rakamlar bugün çıkarılacak rakamlar değil, tespit edilen rakamlar. Bu gerçek. Ama bunu 25-30 sene boyunca işleteceğiz.

Ne kadar bir yatırım öngörüyorsunuz?

Yatırım için teşvik de aldık. Şu an ilk yatırım 700 milyon TL. Afaki deniyor ama biz palavra atmıyoruz. Kusura bakmayın. Orada tespit edilen nikel potansiyeli 600 bin ton. Bu 74 kilometre kare alanda. Tespitler devam ediyor. 10 milyar dolarlık rezerv bulduk dedik. Eskişehir'de de var. Bunu 30 sene boyunca çıkarmayı planlıyoruz. Bizim bulgumuz. 6-7 senedir araştırma yapıyorduk. Buraya dünyanın parasını gömdük.

Kokuyu nasıl aldınız?

Koku almak kolay. Her gün projeler geliyor bize. Zorlu Grubu olarak yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Biz olmayan bir şeyi kalkıp da basın önünde niye konuşayım ki? 700 milyon TL'lik yatırım için teşvik başvurusu yaptık. Türkiye'de şimdiye kadar yapılmamış bir adım da atıyoruz. Çevreye de duyarlı davrandık ve rafineriyi kapalı sistem yapıyoruz. Bunu dışarıda asitle eritip de yapabilirdik. Türkiye'de ilk defa yapılıyor bu. Türkiye açısından yer altı kaynaklarının çevreye zarar vermeden ekonomiye kazandırılması adına çok önemlidir. Daha yatırım yaparsanız daha öne alabilirsiniz. 15 seneye çekebilirsiniz. Anlatabiliyor muyum? Ama çevreyi korumak adına bunu uzatıyoruz. Hemen 2011'de Allah nasip ederse bu rafinerinin temelini atacağız, 2013'te üretim başlayacak.

Kaç kişi istihdam edilecek?

Aşağı yukarı en azından 1.000 kişilik istihdam oluşturmuş olacak.

O bölgede sizin yatırım açıklamanızdan sonra arsa fiyatları yükselmiş...

Haberim yok. Arsa fiyatı ne olacak, oraya bina mı yapacaklar? Bu projeye Gördesliler sahip çıktılar. Çünkü oradaki insanlara iş imkânları sağlamış olacağız. Her zaman söylüyorum; Türkiye'den kemiksiz yerin altından alacaksın, tamamen hammadde olarak ihraç edeceksin. Her sene 250 milyon dolar... Ham madde olarak ihraç edeceğiz. (Tüp içinde rafine edilmiş yeşil renkli toz halini gösteriyor.) Her yerde kullanılıyor Nikel. 'Zorlu sanayiden mi çekiliyor gayrimenkule mi geçti?' diyorlar. Hayır, bu tarafta da yatırım yapıyoruz madencilikte de yatırım yapıyoruz. Fırsat demeyelim ona ama. Biz bu ülkeye mal olmuş bir grubuz.

2010'da 1 lira borcumuz varsa, 2011'de 1 lira 10 kuruş oluyor. Kazandığımızı yatırım olarak değerlendiriyoruz, biraz daha fazla yatırım yapıyoruz. Daha büyüme biraz daha büyüme deyip gidiyoruz.

En büyük projeniz Zorlu Center ile birlikte nikel madeni. Öyle mi?

Tabii ki. Bizim için olduğu kadar Türkiye için önemli. Yer altı kaynaklarını değerlendirdiğiniz vakit toprağın altında atıl bekleyen kaynağı ülkeye kazandırmış olursunuz.

Şimdi ilk aşamada senelik 10 bin tonluk bir rafineri kuracağız. Sonra 2. bir 10 bin ton da gelecek. Nikelin tonu 25 bin dolar civarında. Bu ne yapıyor? Senede 500 milyon dolar ihracat demek. Dışarıya hiç bağımlılık olmadan ülkeden hammadde satıyorsunuz. Zaten yerin altında duruyor.  

Mehmet Kamış - Turhan Bozkurt

Zaman

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
GAZETELER
Gazeteler
HAVA DURUMU
İstanbul
7 / 11 °C
Ankara
-4 / 11 °C
İzmir
6 / 15 °C
Antalya
8 / 17 °C
Erzurum
-7 / 1 °C