Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş Sanatta Neşet Ertaş hatıraları
27 Aralık 2013 Cuma 14:59

İş Sanat'ta Neşet Ertaş hatıraları

İş Sanat, 10 Ocak Cuma gecesi, sanat hayatı boyunca abdallık geleneğini yaşatan Neşet Ertaş’ın anılacağı özel bir geceye ev sahipliği yapacak.

2012 yılında aramızdan ayrılan Neşet Ertaş, 10 Ocak’ta İstanbul’da İş Sanat’ta düzenlenecek özel bir geceyle anılacak. “Bozkırın Tezenesi” olarak anılan, halk ozanlığının önemli temsilcisi Neşet Ertaş, müzik hayatı boyunca abdallık geleneğini de yaşatmıştı.

Olgun Şimşek, Can Dündar, İsmail Altunsaray, Cengiz Özkan, Feryal Öney ile Kardeş Türküler’in katılacağı özel gece, Neşet Ertaş’a bir saygı duruşu niteliğinde olacak. Neşet Ertaş’ı anma gecesinde Kardeş Türküler de sahneye çıkacak.

Neşet Ertaş hakkında

Küçük yaşlardan itibaren, kendisi de bir halk ozanı olan babası Muharrem Ertaş’ın yanında yetişen Neşet Ertaş, maddi ve manevi nice güçlüklerle dolu 50 yıllık sanat yaşamı boyunca Orta Anadolu bozkırlarının bin yıllık hüznünü sazı ve türküleriyle dinleyicilere aktardı. Hayatı türküleri, türküleri de hayatı olan büyük usta, kuralları yıkan tarzıyla halkın kalbinde taht kurdu. Ertaş’ın sözünü ve müziğini aynı anda düşünerek bestelediği ve gönülden söylediği türkülerin tınısındaki lezzetin bir diğer sırrı da ustanın bağlamalarını oyma saz ustalarına özel olarak yaptırarak, perde aralıklarını kendi sesine göre ayarlamasından kaynaklanıyordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
GAZETELER
Gazeteler
HAVA DURUMU
İstanbul
8 / 17 °C
Ankara
1 / 10 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Erzurum
-11 / -3 °C