Tillerson ve Pentagon'dan Türkiye'ye 'hazırız' mesajı

Tillerson ve Pentagon'dan Türkiye'ye 'hazırız' mesajı

2018-01-23 - SİVİL MEDYA DÜNYA EDİTÖRÜ

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Afrin'e ilişkin yaptığı açıklamada, ABD'nin Suriye'nin kuzeybatısında oluşturulan 'güvenli bölge' için Türkiye ile çalışmak istediğini söyledi. Pentagon ise Afrin’de PYD/PKK terör örgütüne karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki kaygıları konusunda Türkiye ile görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

İngiltere'den Paris'e seyahat eden ABD Dışişleri bakanı Rex Tillerson yanındaki muhabire açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin, Türkiye'nin meşru güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için Kuzeybatı Suriye'de oluşturmaya çalıştığı 'güvenli bölge' için Türkiye ile çalışmak istediğini söyledi.

Tillerson: Suriyede güvenli bölge için Türkiye ile çalışabiliriz

"Türkiye'nin vatandaşlarını terörden koruma hakkı meşrudur"

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson bugün gerçekleştirdiği İngiltere ziyaretinde de Türkiye'nin Afrin operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Türkiye'nin kendi vatandaşlarını terörist unsurlardan koruma konusundaki meşru hakkını tanıyor ve takdir ediyoruz." diyen Tillerson, sivil kayıplarının önüne geçilmesi için itidal çağrısı yaptı.

Tillerson, "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını çözmek adına beraber neler yapılabileceğini ele alıyoruz." ifadesini kullandı. ABD'li Bakan ayrıca, Suriye'nin kuzeyinde devam eden harekat konusunda endişeleri olduğunu da dile getirdi.

Pentagon: Türk müttefiklerimizle görüşme halindeyiz

Pentagon: Türk müttefiklerimizle görüşme halindeyiz ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Adrian Rankine Galloway'a ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Ankara ile birlikte Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini gidermek için birlikte neler yapılabileceğini görmeyi amaçladıklarına dair açıklamaları hatırlatıldı. 

Pentagon’un bu konuda bir görüşme yapıp yapmadığını sorması üzerine Galloway, “Şu anki durumu çözmek üzere Türk müttefiklerimizle görüşme halindeyiz.” dedi.

Muhabirin, “Afrin’deki durum mu yoksa gelen bir durum üzerine mi görüşmeler var” sorusuna ise Binbaşı Galloway hem Afrin konusunda hem de genel anlamda Suriye konusunda Ankara ile görüşmeler devam ettiği söyledi. 

Görüşmelerin içeriği konusunda detay veremeyeceğini ifade eden Galloway, “Şu anda Amerikan hükümeti ile Türk hükümeti arasında bu krizi çözmek için görüşmelerin devam ettiğini teyit edebilirim.” dedi.

Krizden kastının ne olduğuna yönelik bir soruya ise Galloway, “Afrin’deki kriz ve daha geniş anlamda Türkiye’nin güvenlik kaygılarını” kastettiğini belirtti.

Tillerson'dan "güvenli bölge" açıklaması

Tillerson, Londra’da Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’de yürüttüğü "Zeytin Dalı Harekatı’ndan” dolayı endişe duyduklarını ifade etmiş, “Türkiye’nin vatandaşlarını terörist unsurlardan korumaya yönelik meşru haklarını tanıyor ve takdir ediyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Tillerson, ABD'nin her iki taraftan da sivil kayıpları en aza indirmesini istediğini ve Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini gidermek için birlikte neler yapılabileceğini görmeyi hedeflediklerini kaydetmişti. .

Ayrıca Reuters haber ajansının haberine göre Paris'e giderken beraberindeki gazetecilere konuşan Tillerson, Türkiye'ye yönelik ifadelerinde, "İhtiyacınız olabilecek bir tür güvenli bölge oluşturmaya çalışmak için birlikte çalışıp çalışamayacağımızı görelim" demişti.

Tillerson, "Türklerle ve ayrıca sahadaki bazı güçlerle bu durumu nasıl istikrara kavuşturabileceğimize ve Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını nasıl karşılayabileceğimize yönelik görüşme halindeyiz" ifadelerine yer vermişti.

YORUMLAR