ABD'den 'Zeytin Dalı Harekatı' açıklaması

ABD'den 'Zeytin Dalı Harekatı' açıklaması

2018-01-21 - SİVİL MEDYA DÜNYA EDİTÖRÜ

Türkiye'nin Afrin'e başlattığı 'Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin Amerika Birleşik Devletleri'nden ilk açıklamalar geldi. ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Votel, Afrin'in kendilerinin operasyon alanı olmadığını ve Türkiye'nin Afrin operasyonu konusunda kendilerine bilgi verdiğini söyledi. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'danyapılan açıklamada da, ABD'nin terör örgütü PKK'ya herhangi bir destek vermediği belirtildi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Ortadoğu'da görev bölgeleri arasında seyahat ederken uçakta basın mensuplarına Afrin operasyonu hakkında kısa bir açıklama yaptı.

Joseph Votel, Türkiye'nin dün başladığı operasyon konusunda kendilerini bilgilendirdiğini ve Afrin bölgesinin kendi operasyon alanları olmadığını kaydetti. CENTCOM Komutanı, "Askeri kaynaklarımızla bu bölgeye (Afrin) belirgin bir dikkatimizi veriyor değiliz." şeklinde konuştu.

Votel, Türkiye'nin niyetini bilmediğini ancak söz konusu Afrin operasyonunun DEAŞ'la mücadeleye yapacağı etki konusunda endişe ettiklerini dile getirerek, "DEAŞ ile Suriye'deki mücadele devam ediyor. Halen bu konu üzerine oldukça odaklanmış durumdayız ve onların kontrol ettiği yerleri geri almak için ortaklarımızla çalışmaya devam ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Amerikalı komutan ayrıca Türk yetkililerin kendilerine Münbiç'e yönelik bir operasyondan bahsetmediğini de sözlerine ekledi.

Pentagon: Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz

ABDden Zeytin Dalı Harekatına ilişkin ilk açıklama

Pentagon, Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki koalisyonun Afrin'de yürüttüğü bir operasyonu olmadığını, odak noktalarının terör örgütü DEAŞ'ı temizlemek olduğunu ifade etti.

Açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri'nin terör örgütleri listesindeki PKK konusunda Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz" denildi.

Pentagon, ABD'nin PKK'ya destek vermediğini vurguladı.

YORUMLAR