Rusya'dan ABD'ye 'provokatör' suçlaması

Rusya'dan ABD'ye 'provokatör' suçlaması

2018-01-21 - SİVİL MEDYA DÜNYA EDİTÖRÜ

Rusya Savunma Bakanlığı, Pentagon'un Suriye’deki ABD yanlısı silahlı gruplara modern silahlar temin ederek, provokatif adımlar attığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un Suriye’deki ABD yanlısı silahlı gruplara modern silah temin etmesini sorumsuz bir davranış olarak niteledi.

Bunun üzerine, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyon başlattığını hatırlatan Rusya, ABD'nin bu davranışının ülkedeki çözüm sürecini tehdit ettiğini söyledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'nin kuzeybatısındaki kriz durumunun gelişimine katkıda bulunan başlıca etkenin ABD tarafından atılan provokatif adımlar olduğu vurgulandı.

Açıklamada, ABD’nin Suriye’de Kürt nüfusunun yoğun olduğu bölgeler yaratarak bu bölgeleri izole etmeye çalıştığı ifade edilerek “Pentagon’un Suriye’deki ABD yanlısı silahlı gruplara modern silahlar temin etmesi nedeniyle Türkiye, Afrin’e yönelik operasyon başlattı. ABD’nin Suriye’deki sorumsuz davranışları, ülkedeki çözüm sürecini ve Cenevre sürecini tehdit etmektedir.” ifadesine yer verildi.

Rusya-ABD Genelkurmay Başkanları görüştü

Öte yandan, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov ve ABD'li mevkidaşı Joseph Dunford telefonda "Suriye'deki durum" dahil olmak üzere "ortak çıkarları" konuştu.

Gerasimov ve Dunford'un son görüşmesinde iki ülkenin "yanlış hesaplamaların önüne geçmek için" yakın ilişki içinde olmasının önemi konusunda fikir birliğine vardığına dikkat çekildi.

Tarafların görüşmelerin içeriğinin "gizli kalması" noktasında karar aldığı da vurgulandı.

Lavrov ve Tillerson Suriye'yi görüştü

Genelkurmay Başkanlarının ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson da "Suriye’nin kuzeyinde istikrarı ilgilendiren konular" ve "Soçi'de düzenlenmesi planlanan Ulusal Diyalog Kongresi"ni gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde değerlendirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Lavrov ve Tillerson, kuzeyindeki istikrar dahil olmak üzere Suriye'deki genel durumla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Ay sonunda Soçi'de düzenlenmesi planlanan Ulusal Diyalog Kongresi'ne ilişkin istişarelere devam eden iki bakan, diğer bazı uluslararası konuları da ele aldı.
 

YORUMLAR