Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

2018-01-15 - SİVİL MEDYA EKONOMİ EDİTÖRÜ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahına ilişkin, "Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru Kanal İstanbul için en uygun güzergah olarak seçilmiştir." dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının belirlendiğini belirterek, "Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru Kanal İstanbul için en uygun güzergah olarak seçilmiştir." dedi. Daha önce proje kapsamında 5 alternatif üzerinde çalışıldığını belirten Arslan, söz konusu çalışmanın tamamlandığını söylemişti.

Arslan, projenin, yap-işlet-devret kamu-özel iş birliği karma modeliyle yapılacağını, Kanal İstanbul çevresindeki yapılaşmanın kentsel dönüşümle çözüleceğini kaydetmişti.İŞTE GÜZERHAH

Projenin yaklaşık 45 kilometre olacağını belirten Bakan Arslan,"Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru Kanal İstanbul için en uygun güzergah olarak seçilmiştir." diye konuştu.

4 İLÇEDEN GEÇECEK: BAŞAKŞEHİR'E DENİZ GELİYOR

Buna göre proje alanı, Arnavutköy (28,6 km) Küçükçekmece (7 km), Başakşehir (6,5 km) ve Avcılar (3,1 km) ilçe sınırları içinde. Bu ilçeler içinde bir tek Başakşehir'in denize kıyısı yoktu. Proje tamamlanınca, Başakşehir'e deniz yoluyla da ulaşılabilecek.

İLK KAZMA BU YIL VURULACAK

Ulaştırma Bakanı, proje için ilk kazmanın bu yıl içerisinde vurulmasının hedeflendiğini söyledi.

Kanal İstanbul projesinin detayları

Bakan Ahmet Arslan'ın açıklamalarından satır başları;

5 farklı güzergah üzerinde çalışmalar devam ettirildi. Sayısal modelleme çalışmaları da yaptık. Farklı zemin türleri tespit edildi.

17 bin metre sonraj 2017 sonu itibariyle tamamlanmıştır. Kanal kazısında çıkacak kazı malzemelerinin, dolgu malzemesi olarak kullanabileceği olduğu tespit edilmiştir.

Güzergah yaklaşık 45 kilometredir.

Küçükçekmece, Sazlıdere, Durusu koridoru Kanal İstanbul projesinin Karadeniz'den bağlantı yolu olarak tespit edildi."


Kanal İstanbul projesinin detayları

FİYATLAR ARTACAK

Kanal İstanbul projesiyle birlikte bazı bölgelerde emlak ve arsa fiyatları da artacak.

Projenin, Arnavutköy’ün Baklalı, Çilingir, Dursunköy, Durusu, Karaburun, Sazlıbosna, Tayakadın, Terkos, Yeniköy; Küçükçekmece’nin Fatih, İstasyon, Kanarya, Yarımburgaz mahallelerindeki fiyatları etkilemesi bekleniyor.

KÜÇÜKÇEKMECE

Bölgede satılık konut metrekare fiyatları 3 bin 361 lira olurken, konut fiyatları 252 bin 089 lira ile 420 bin 100 lira arasında değişiyor. Bölgenin konut yatırım geri dönüş süresi ise 16 yıl.

ARNAVUTKÖY

Arnavutköy ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 176 TL olurken, geri dönüş süresi 23 yıl oldu. Bölgede satılık konut fiyatları 163 bin 220 TL ile 272 bin 000 TL arasında değişiyor.
 

YORUMLAR