Ruhani: İran için uzun ömürlü bir zafer

Ruhani: İran için uzun ömürlü bir zafer

2018-01-14 - SİVİL MEDYA DÜNYA EDİTÖRÜ

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmaya karşı çıkmasına rağmen, İran’la anlaşmayı uzatmasını 'zafer' olarak yorumladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini "son kez" uzatmasını değerlendirdi. 

ABD'nin tüm çabalarına rağmen nükleer anlaşmayı baltalamayı başaramadığını vurgulayan Ruhani anlaşmayı İran için "uzun ömürlü bir zafer" olarak niteledi. 

ABD yönetimi Cuma günü İran'ın 2015'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya ile imzaladığı nükleer anlaşmayı son kez uzattığını açıklamıştı. 

Beyaz Saray, İran'ın terörün en büyük destekçisi olduğu belirtmiş ve 120 gün uzatılan nükleer anlaşmada değişiklik çağrısında bulunulmuştu. 

Açıklama'da iki vurgu ön plandaydı. İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik faaliyetlerde bulunduğunu ve bunu durdurması için İran'a baskı uygulanması gerektiği belirtilmişti. 

Tahran yönetimine İranlıların temel hak ve özgürlüklerini vermesi çağrısında bulunulmuştu. ABD Hazine Bakanlığı, nükleer anlaşmanın konusu olmayan alanlarda ise 14 şirkete yeni yaptırım kararı almıştı. 

Tepkiler ne yöndeydi?

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Hayley, İran'ın nükleer anlaşmanın arkasına sığınarak, uluslararası normları ihlal etmesine müsaade edilmemesi gerektiğini söylemişti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise Twitter hesabından nükleer anlaşmanın yeniden müzakere edilmeyeceğini tekrarlayıp ve Trump'ı uluslararası bir anlaşmayı zayıflatmaya yönelik umutsuz girişimlerde bulunmakla suçlamıştı.

Rusya da Trump'ın anlaşma ile ilgili sözlerini sert dille eleştirmişti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ribkov, anlaşmanın altını oymaya yönelik her türlü çabaya karşı çıkacaklarını bildirmişti. 

YORUMLAR