Trump, İran kararını verdi

Trump, İran kararını verdi

2018-01-13 - SİVİL MEDYA DÜNYA EDİTÖRÜ

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini "son kez" uzattı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'ın 2015'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya ile imzaladığı nükleer anlaşmanın süresinin uzamasıyla ilgili kararı merakla bekleniyordu.

Beyaz Saray, Trump'ın İran'la imzalanan nükleer anlaşmayı devam ettirme kararı aldığını söyleyerek, Trump'ın yaptırımların askıda olma durumunu uzattığını ve anlaşmada değişiklikler isteyeceğini açıkladı. 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada dördüncü ve son kez uzatılan anlaşmada gerekli değişikliklerin yapılmasının istendiği kaydedildi.

Yeni yaptırımlar

Açıklama'da iki vurgu ön plandaydı. İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik faaliyetlerde bulunduğunu ve bunu durdurması için İran'a baskı uygulanması gerektiği belirtildi.

Tahran yönetimine İranlıların temel hak ve özgürlüklerini vermesi çağrısında bulunuldu. ABD Hazine Bakanlığı, nükleer anlaşmanın konusu olmayan alanlarda ise 14 şirkete yeni yaptırım kararı aldı.

Donald Trump, iktidara geldiğinden bu yana, karşı çıkmasına rağmen İran'la nükleer anlaşmayı uzatmıştı.

İran'dan ilk yorum

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin kararını “Alışılagelmiş retorikleri tekrar etmek yerine ABD üzerine düşenleri İran gibi yerine getirmelidir.” şeklinde değerlendirdi.

Anlaşmayı rafa kaldıracak bir hamle yapmayacağı tahmin ediliyordu

Diplomatik kaynaklar, ABD Başkanı Trump'ın anlaşmanın süresini bir kez daha uzatacağını tahmin ediyordu. 

ABD basınında da beklenti benzer yöndeydi. New York Times gazetesi Trump, İran nükleer anlaşmasından nefret ediyor ancak onu öldürmeyecek görüşündeydi. 

Wahington Post gazetesi de anlaşmanın mevcut haliyle devam edeceği görüşünü savunurken Trump’ın yeni yaptırımlar ekleyebileceği uyarısına da yer vermiş ve "ABD Başkanı Donald Trump’ın muhalif tutumuna rağmen, nükleer anlaşmayı fesh edemeyeceğine dair bulgular var." diye de sözlerine eklemişti. 

YORUMLAR