"Mor Beyin" yazılımı mağdurları KHK'dan umutlu2018-01-13 - SİVİL MEDYA GÜNDEM EDİTÖRÜ

OHAL Komisyonu, ByLock mağdurlarının görevlerine iade edilmeleri için çıkarılan KHK'ya başvuruların 12 Mart pazartesi günü mesai bitiminde son bulacağını açıkladı. Öte yandan, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, yaklaşık bin gazetecinin telefonlarına istemleri dışında şifreli ByLock haberleşme sisteminin yüklendiğini açıkladı. Bu arada, FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alınıp etkin pişmanlıktan faydalanmak istediğini belirtince serbest bırakılan yüzbaşı Abdülkadir Koçyiğit yeniden tutuklandı.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, 697 sayılı KHK kapsamında meslekten ihraç edilenlerin, bursu kesilen öğrencilerin, rütbeleri alınan emekli güvenlik personelinin, kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvurularının alınmasına başlandığını açıkladı.

Başvurular, 12 Mart'ta sona erecek.

Komisyona, 695 sayılı KHK ile haklarında işlem tesis edilen kişiler için 24 Aralık 2017'de başlayan başvurular, 21 Şubat'ta tamamlanacak.

"Mor Beyin" yazılımı mağdurları 12 Marta kadar başvuru yapabilecek

Detaylı bilgi ve başvuru formuna, "www.ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tradresinden ulaşılabilecek.

Komisyon, 697 sayılı KHK ile Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Mor Beyin" yazılımı mağduru bin 823 kamu çalışanının görevlerine iade edilmesinin ardından söz konusu kişilerden başvuru yapanların dosyalarını en son görev yaptığı kurum ve kuruluşlara gönderecek.

FETÖ'nün ByLock tuzağında yaklaşık bin gazeteci mağdur oldu

FETÖnün ByLock tuzağında yaklaşık bin gazeteci mağdur oldu Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca yaklaşık bin gazetecinin telefonuna iradeleri dışında farklı internet siteleri aracılığıyla FETÖ mensupları tarafından şifreli ByLock haberleşme sisteminin yüklendiğini söyledi.

"Yaklaşık bin gazetecinin mağdur olduğunu sanıyoruz." diyen Akarca, masum oldukları ortaya çıkan gazetecilerin sarı basın kartlarının, savcılık incelemesinin ardından iade edileceğini belirtti.

Ne olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavclığı, MİT ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nu devreye sokarak 11 bin 480 kişinin telefonlarında kurulu olmadığı halde iradeleri dışında FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock'a yönlendirildiklerini tespit etmişti.

İrade dışı ByLock girişi, FETÖ mensubu olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma yürütülen Eski TÜBİTAK çalışanı firari Kemalettin Cengiz Erbakırcı tarafından geliştirilen "Mor Beyin" yazılımıyla gerçekleşmişti. 

Abdülkadir Koçyiğit yeniden tutuklandı

Burak Akının ifadesinde adı geçen yüzbaşı tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğunu söyleyerek teslim olan daha sonra serbest bırakılan yüzbaşı Burak Akın'ın ifadesinde ismi geçen yüzbaşı Abdülkadir Koçyiğit, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince adliyeye getirildi.

Koçyiğit, soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdi. Daha önce etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini belirtip itirafçı olan Koçyiğit, avukatlarının baskı altında olmadıkları yönündeki beyanlarına rağmen, emniyet ve savcılıktaki ifadelerinin baskı altında alındığını öne sürdü.

Önceki ifadelerini reddeden Koçyiğit, sevk edildiği Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak cezaevine götürüldü.

FETÖ üyesi olduğunu söyleyerek Ankara Emniyet Müdürlüğüne teslim olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in koruma subayı yüzbaşı Burak Akın'ın ifadesinde adı geçen yüzbaşı Abdülkadir Koçyiğit, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı.

Emniyet ve savcılıkta etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini belirtip itirafçı olan Koçyiğit, çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

YORUMLAR