Mevlüt Uysal Haliç siluetini korudu

Mevlüt Uysal Haliç siluetini korudu

2018-01-12 - SİVİL MEDYA ÖTEKİ GÜNDEM EDİTÖRÜ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haliç kıyısında İBB arazisine yaptığı 10 kat yükseklik konusunda düzenlemeye gitti.

Eyüp Devlet Hastanesi Eyüp ilçesi Silahtarağa Mahallesi 732 ada 1 parselde 9 bin 672 metrekare yüz ölçümüne sahip ve mülkiyeti İBB'ye bağlı İstanbul İmar İnşaat Anonim Şirketi'ne ait arazi, 2017 yılının Haziran ayında yapılan imar planıyla "ticaret+konut ve rekreasyon alanına" alındı.

Plan değişikliğiyle bölgede 4 kat olan yükseklik sınırı sadece bu alan için 10 kata çıkarılmıştı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın talimatıyla imar planlarında düzenlemeye gidildi.

Eyüpsultan Belediyesi, Haliç siluetini bozucu nitelik taşıdığına vurgu yaparak, "Ayrıca söz konusu parsele bölge ihtiyaçlarını karşılayacak kamusal bir fonksiyonun verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir." görüşünü savundu.

Başkan Uysal'ın talimatını ve Eyüpsultan Belediyesi'nin İtirazını değerlendiren İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Eyüpsultan Belediyesi'nin itirazı doğrultusunda, 10 kat yükseklik sınırını 6 kata indirdi. CHP grubu yüksekliğin düşürülmesini uygun bulmakla birlikte fonksiyon değişikliği ve yoğunluk artışı ile ilgili plan kararlar değişmediği iddiasıyla karara "hayır" oyu verdi.

Yapılan tartışmaların ardından yeni imar planı, CHP'li meclis üyelerinin ret oyuna karşı oy çokluğuyla Meclis'ten geçti.
 

YORUMLAR