Murat Hazinedar görevden uzaklaştırıldı

Murat Hazinedar görevden uzaklaştırıldı

2018-01-05 - SİVİL MEDYA GÜNDEM EDİTÖRÜ

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil İçişleri Bakanlığı'nca görevden uzaklaştırıldı. İçişleri Bakanlığı'nca görevinden uzaklaştırılan Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar, belediye binası önünde toplanan partililere hitaben yaptığı konuşmada görevden uzaklaştırılmasına dair açıklamalarda bulundu.

Hazinedar'ın görevden alınması ile ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kararın FETÖ üyeliği soruşturması, bazı iş sahiplerinden zorla para alınması nedeniyle alındığı ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı, Hüseyin Avni Sipahi’nin Belediye Meclis Üyeliği görevinden uzaklaştırmasına ilişkin olarak, "Yetkisi ve görevi olmadığı halde imar ve ruhsat işlemlerinde talep sahiplerinin kendisine yönlendirildiği ve bağış adı altında zorla para alınmasına aracılık ettiği, haksız kişisel menfaat sağladığı, ayrıca mal varlığında ciddi artışlar olduğu yönündeki iddialarla ilgili yürütülen soruşturmalar dikkate alınmıştır." açıklamasını yaptı.

Çetin Kırışgil’in Belediye Meclis Üyeliği görevinden uzaklaştırılmasında ise kayıt dışı paraların transferine aracılık ettiği yönündeki iddiayla ilgili yürütülen soruşturmanın göz önünde bulundurulduğu belirtildi. 

Hazinedar'dan görevden uzaklaştırılmasına ilişkin açıklama

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar görevden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı'nca görevinden uzaklaştırılan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, basından öğrendiği kadarıyla uzaklaştırılma gerekçesinin, birtakım yolsuzluk iddialarıyla 2016 yılından beri hakkında FETÖ/PYD üyeliği suçu iddiasıyla yürütülen soruşturmalar olduğunu belirterek, "Değil ben, bu darbeci terör örgütü olan bir cemaate, hiçbir cemaate mensup ailemde ya da sülalemde bir tek kişi bulamazlar." dedi.

Hazinedar, belediye binası önünde toplanan partililere hitaben konuştuAllah'ın verdiği canı, Allah'ın aldığını, milletin verdiği emaneti de ancak ve ancak milletin alabileceğini belirten Hazinedar, yüzde 77 oy ile Beşiktaş halkının emanetini temsil ettiğini, dört yıldır çok zor şartlarda hizmet etmeye çalıştığını söyledi.

Hazinedar, Türkiye rekoruyla seçilmiş, CHP'nin en yüksek oy aldığı yerin, Atatürk devrimlerinin, milli ve manevi değerlerle birlikte en güzel yaşandığı, herkesin gözünün olduğu, büyük bir iştahla baktığı şehrin belediye başkanı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Basından öğrendiğim kadarıyla uzaklaştırılma gerekçem, birtakım yolsuzluk iddialarıyla 2016 yılından beri hakkımda FETÖ/PYD üyeliği suçu iddiasıyla yürütülen soruşturmalardır. Değil ben, bu darbeci terör örgütü olan cemaate, hiçbir cemaate mensup ailemde ya da sülalemde bir tek kişi bulamazlar."

Eşinin ve çocuğunun pasaportlarının, yurt dışı yasağı konularak alındığını aktaran Hazinedar, bunun kendisini çok üzdüğünü vurguladı.

Hazinedar, "Hakkımda belediye başkanı sıfatıyla açılmış tek bir dava bulunmamaktadır. Ne gariptir ki, Ataşehir Belediye Başkanımız Sayın Battal İlgezdi'nin görevden uzaklaştırıldığı tarihe kadar hakkımdaki bütün inceleme, araştırma ve soruşturmalarla ilgili lehimde kararlar verilmiştir, hem mülkiye müfettişleri hem Danıştay tarafından, hem de takipsizlik kararlarıyla." şeklinde konuştu.

Murat Hazinedar, 1 Aralık'ta belediyelerine 16 müfettiş ve teftiş görevlisi gönderildiğini aktararak, onların bugüne kadar hiçbir şey bulamadığını öne sürdü.

Belediyelerinin son iki yılda 180 inceleme, araştırma ve soruşturmaya tabi tutulduğunu dile getiren Hazinedar, "Bütün bunlardan bir şey bulamayanlar, 'Biz kararı verdik, siyaseten verdiğimiz kararı siyaseten uygulamak üzere sadece ve sadece altı boş gerekçeleri bildiriyoruz.' demişlerdir. Allah büyük ama inanıyorum ki, Mahkeme-i Kübra'nın bir de beşeri adaleti vardır. Sonuç itibariyle biz abdestinden şüphesi olmayan insanlarız, hak eninde sonunda yerini bulur." dedi.

Hazinedar'ın konuşması sırasında eşi ve çocuğu da yanında hazır bulundu.
 

YORUMLAR