İran'daki gösterilere en büyük destek ABD ve İsrail'den

İran'daki gösterilere en büyük destek ABD ve İsrail'den

2018-01-02 - SİVİL MEDYA DÜNYA EDİTÖRÜ

İran'ın İsfahan eyaletine bağlı Necef Abad ve Kehderican kentlerindeki rejim karşıtı göstericilerde 1'i polis, 2'si devrim muhafızı olak üzere 10 kişi hayatını kaybetti. İran'daki gösterilere dünyadan farklı tepkiler geliyor. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan paylaştığı mesajında günlerdir protestoların devam ettiği İran'da değişim zamanının geldiğini vurguladı. Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, gelişmeleri izlediklerini kaydederek gösteri hakkı ve ifade özgürlüğünün korunmasını istedi. İsrail Başbakanı Netanyahu, ülkesinin İran’da yaşananlara sessiz kalmayacağını vurgulayarak, "İran rejimi düştüğünde İranlılar ile İsrailliler samimi dostlar olacaklardır." dedi. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İran’daki gösterileri yakından izlediklerini belirterek, protestocuların gündeme getirdiği önemli sorunlarla ilgili anlamlı ve meşru bir tartışma olması gerektiğine inandıklarını bildirdi.

İran'da Perşembe günü başlayan ekonomik kriz ve işsizliğin protesto edildiği gösteriler ülkenin farklı kentlerine yayılarak sürüyor.

İrandaki protestolar şiddetlenerek sürüyor: 18 kişi hayatını kaybetti

Şiddet eylemlerine dönüşen protesto gösterilerinde 1'i polis 18 kişi öldü. Ülke genelinde 400'e yakın kişi gözaltına alındı. İran devlet televizyonu silahlı göstericilerin karakolları ve askeri üsleri ele geçirmeye çalıştığını ancak güvenlik güçlerinin direnişi ile karşılaştıklarını duyurdu.İsfahan eyaletine bağlı Kehderican ilçesi kaymakamlığına saldıran göstericilerden 5'inin öldürüldüğü duyuruldu.Necef Abad'ta bir göstericinin emniyet güçlerine ateş açması sonucu bir polis öldü, 3 polis de yaralandı.

Göstericiler Kirmanşah'ta trafik polisine ait noktayı ateşe verdi. Bazı bölgelerde internete erişim kısıtlandı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani protestocuları, "İranlılar, İran hükümetini protesto etmek ve eleştirmekte özgürdürler. Şiddet ve kamusal alanlara zarar vermek eleştiri değildir. hükümet vandallık yapan ve çevreye zarar veren gruplara tolerans göstermeyecektir." şeklinde uyardı. 


ABD Başkanı Trump'tan İran hükümetinin tepkisini çekecek yeni açıklamalar

ABD Başkanı Trumptan İran hükümetinin tepkisini çekecek yeni açıklamalar

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı Twitter'dan İran'da günlerdir devam eden protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu.Trump, "İran, Obama yönetimi tarafından yapılan korkunç anlaşmaya rağmen her düzeyde başarısız oluyor. İranlılar yıllardır baskı altında. Onlar yemek ve özgürlüğe açlar. İnsan hakları ile birlikte, İran'ın zenginliği yağmalandı. Değişim zamanı geldi!" mesajını paylaştı. 

İsrail Başbakanı Netanyahu: İranlı protestocular birer kahraman

İsrail Başbakanı Netanyahu: İranlı protestocular birer kahraman

İsrail Başbakanlığından basına dağıtılan, Başbakan Binyamin Netanyahu, İran halkına hitaben konuşmasında, "Bugün İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin, İsrail'in, İran’daki gösterilerin arkasında olduğu yönündeki açıklamalarını duydum. Bu sadece bir yalan değil aynı zamanda gülünç de." ifadesini kullandı. 

Avrupalı devletlerin İran'da yaşanan olaylar karşısında sessiz kaldığını öne süren Netanyahu, ülkesinin sessiz kalmayacağını vurgulayarak, "İran rejimi düştüğünde İranlılar ile İsrailliler samimi dostlar olacaklardır. İran halkının özgürlük yolundaki bu mücadelesinde başarılı olmasını temenni ediyorum." dedi.

İranlı protestoculara 'kahraman' dedi

İranlı protestocuları "kahramanlar" olarak niteleyen Netanyahu, İran yönetimini İsrail'e karşı "kin ve nefret" yaymak için milyarlarca dolar harcayan "vahşi bir rejim" olmakla suçladı.

İran'ın Meşhed kentinde perşembe günü hiçbir siyasi partinin çağrısı olmadan toplanan grup, ülkedeki ekonomik şartları protesto etmek amacıyla gösteri düzenlemeye başlamıştı. Gösteriler, rejim muhalifi protestolara dönüşerek çok sayıda kente yayılmıştı.

İngiltere'den İran'daki protestolara ilişkin açıklama

İngiltere'den İran'daki protestolara ilişkin açıklama
 
İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, yazılı açıklamasında, İran’da devam eden protestolarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İran’daki olayları yakından izlediklerini vurgulayan Johnson, "Protestocuların gündeme getirdiği önemli sorunlarla ilgili anlamlı ve meşru bir tartışma olması gerektiğine inanıyoruz ve İranlı yetkililerin buna izin vermesini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nin 70. yıl dönümüne girildiğine işaret eden Johnson, “İnsanlar kendilerini özgürce ifade edebilmeli ve kanunlar çerçevesinde barışçıl gösteri yapabilmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

İran'daki olaylarda yaşanan can kayıplarından üzüntü duyduğunu kaydeden Johnson, ilgili tarafları şiddetten kaçınmaya ve uluslararası insan haklarına riayet etmeye çağırdıklarını kaydetti.
 

YORUMLAR