Kılıçdaroğlu partililere sert çıktı!

Kılıçdaroğlu partililere sert çıktı!

2017-12-31 - SİVİL MEDYA SİYASET EDİTÖRÜ

Kılıçdaroğlu, İstanbul, İzmir ve Ankara’nın ardından Adana’da da muhaliflerin alternatif liste sunmasına çok kızdı. “Delege sistemini kaldırma” sinyali verdi.

3-4 Şubat’taki 36. Olağan Kurultay’ın ardından tüzük kurultayı da yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, büyük oranda genel başkanı ve parti yönetimini belirleyen İstanbul, İzmir, Ankara’nın ardından Adana teşkilatındaki delege seçimlerinde de muhaliflerin alternatif liste oluşturması üzerine partililere sert çıktı.

Muhalefetin etkinliğini engellemek isteyen Kılıçdaroğlu, İstanbul ve Ankara’daki delege seçimlerini iptal etmişti. Kılıçdaroğlu'nun Adana Kongresi’nde yaptığı konuşma, genel merkez ve muhalefet gerginliğini zirveye çıkardı.

MUHALEFETE SUÇLAMA

Parti içi muhalefeti ‘CHP’de ‘kavga çıkarmakla’ suçlayan Kılıçdaroğlu, “Bir CHP’li çıkar ‘Ben ne olacağım?’ derse derhal CHP’den istifa etsin. Kapımız bunlara kapalı. Asla kavga istemiyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Delege hesabı yapanların partide işi yoktur. Adana milletvekillerine sesleniyorum. Partilerdeki delege sisteminin kaldırılması ile ilgili TBMM’ye kanun teklifi verin. Birbirine sırtını dönenler bu partide hiçbir yere gelmeyecek. Kurultaydan sonra tüzük kurultaya yapacağız. Herkesin her telden konuştuğu değil herkesin Türkiye’nin sorunları konuştuğu bir tüzük yapacağız ve herkes aynı dili konuşacak. Bu partide bir kişi davanın insanı değilse bu partide işi yoktur” ifadelerini kullandı.

KAYBETME ENDİŞESİ

Kılıçdaroğlu’nun kızgınlığının ardında, kurultay delegelerinde ağırlığın muhalefete geçmesinin de etkili olduğu kaydedildi.

Delegeler PM üye seçiminde de oy kullanacaklar. PM de belediye başkanı adaylarının kim olacağını belirliyor. Belediye Başkanları da delegeler üzerinde yoğun baskı kuruyor.   

YORUMLAR