Siyasiler 'Kudüs' için tek ses oldu!

Siyasiler 'Kudüs' için tek ses oldu!

2017-12-07 - SİVİL MEDYA GÜNDEM EDİTÖRÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Kudüs provokasyonuyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirterek; "Papa ve Sayın Putin ile bu konuyu görüşeceğim" dedi. TBMM'de Kudüs kararına karşı partilerin ortak deklarasyonu yayınlandı. Başbakan Binali Yıldırım, "ABD Başkanının Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesi ve buna bağlı adımlar yok hükmündedir. Bu kararla bölgede Pandora'nın kutusu açılmıştır" dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ABD'nin Kudüs kararına ilişkin, "Kudüs'ün ortasına Trump bir bomba koydu." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan ziyareti öncesinde, Esenboğa Havalimanı'nda vatanaşlara hitap etti. 

ABD'nin Kudüs provokasyonuna yönelik çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Erdoğan "Papa ile de görüşme talebim oldu, onunla da bu akşam ya da yarın sabah görüşeceğim. Onunla da bu konuyu görüşmem lazım. Sayın Putin ile de görüşmemi yapacağım." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trumpın açıklamaları karıştırmaya yönelik, barıştırmaya değil

Erdoğan, vatandaşlara hitabında şunları kaydetti; 

"Bu güne kadar biz kimsenin önünde eğilmedik biz sadece Rabbimizin önünde rükûda eğildik. Atina’da görüşmelerimiz var oradan da Batı Trakya’ya geçecek kardeşlerimizle birlikte olacağız. Malum ABD Başkanı Kudüs ile ilgili açıklama yaptı. Tabii Amerika Başkan diyeceğim aslında BM 1980 kararını adeta hiçe saymıştır. Bugüne kadar ABD ve İsrail’den başka hiçbir ülke BM kararından başka aykırı bir kararı olmadı. Sadece bu iki ülke bu yönde davranıyor. Bu nasıl bir yaklaşım siyasi liderler barıştırmak için olmalıdır, karıştırmak için değil, Şu anda sayın Trump’ın o açıklamaları mikser görevi görmektedir. Çarşamba günü İİT dönem başkanı olarak tüm üyeleri İstanbul'da toparlayacağız. Bunun yanında telefonlarla görüşmelerimi sürdürüyorum. Papa ile de görüşme talebim oldu, onunla da bu akşam ya da yarın sabah görüşeceğim. Onunla da bu konuyu görüşmem lazım. Sayın Putin ile de görüşmemi yapacağım. Çünkü bu sadece Müslümanların değil insanlığın sorunudur. Sayın Trump haklıyım diyorsa yanılıyor. Güçlü olmak haklı olmak değildir. Haklı olan güçlüdür. Trump’ın neye yaranmak istediğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu kumpasların arkasında nelerin olduğunu son zamanlarda mahkeme sürecinden anlıyoruz. Mahkemede dönen dolapları görüyorsunuz. Çarşamba liderler zirvesini topluyoruz ve sonrasında bazı etkinliklri planlama çalışmalarını yapyoruz. Çünkü durmak yok . Taşeronlarla ilgili çıkacak kanunun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."

4 siyasi partiden Kudüs kararına karşı ortak deklarasyon

4 siyasi partiden Kudüs kararına karşı ortak deklarasyon TBMM'de Kudüs kararına karşı 4 siyasi parti ortak deklarasyon yayınladı.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Mecliste grubu bulunan AK Parti, CHP, HDP ve MHP'nin, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına karşı hazırladığı ortak bildiriyi okudu.

Bildiride, Kudüs'ün statüsünün değiştirilemeyeceği, BM kararlarının ihlal edilemeyeceği belirtildi.

Kudüs'ün, üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlük ve barışı arayan Ortadoğu'nun yüreği olduğu vurgulanan bildiride,"Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliğini kazanmış olan ve bu niteliğiyle dünya esenliğinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs'ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Kudüs merkezli olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında bir dizi insani, ahlaki ve siyasi dram yaşanmıştır." ifadesine yer verildi.

Filistin sorununun gerçekte bir insanlık sorunu olduğu ve halen tüm barış çabalarıyla birlikte, bunları tahrip eden saldırgan politikalar nedeniyle insanlığın gündeminde yerini koruduğu kaydedildi.

Bildiride, 1947'den bu yana tüm BM kararlarında Kudüs'ün İsrail hakimiyeti altında bulunmasının kabul edilmediği, 1967'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesinden sonra ise yine BM, İsrail'i Kudüs'ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kaçınmaya çağırdığı anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"Keza İsrail'in 1980'deki ilhak kararı, BM Güvenlik Konseyince kınanmış, bu konuda İsrail hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır. Bu kararda ayrıca İsrail'deki diplomatik misyonların Kudüs'te bulunamayacağı da ifade edilmiştir. İsrail'in bu türden politikalarını özetleyen, Kudüs'ü başkent yapma girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran ABD'nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek bir yola girmesi asla kabul edilemez.

Filistin sorununu çözme, bölgeye barış ve istikrar getirme temelinde uzun yıllardan bu yana arabulucu olarak davranan, dünya kamuoyuna kendi misyonunu bu şekilde anlatan ABD'nin bugünkü tavrı, bölgede bir dizi gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak.

Halen Filstin sorununu çözmek için gösterilen barışçıl çabalar, bu girişim karşısında muhakkak büyük darbe alacak, Ortadoğu'da bir dizi istikrarsızlık yaşanacaktır. İsrail ve Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden insanlığın huzur ve selamete ulaşmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır.

Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan 80 milyonun her bir ferdinin, BM kararları hilafına, Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimlerin kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesini TBMM olarak dünya kamuoyuna ifade ve ilan ederiz."

Başbakan Yıldırım: Bu kararla bölgede Pandora'nın kutusu açılmıştır

Başbakan Yıldırım: Bu kararla bölgede Pandoranın kutusu açılmıştır

Başbakan Binali Yıldırım, yazılı açıklamasında ABD'nin Kudüs kararını değerlendirdi.

"Pandora'nın kutusu açılmıştır"

Kararın, Türkiye için yok hükmünde olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"ABD Başkanının Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi ve buna bağlı adımlar, Türkiye Cumhuriyeti'ne göre yok hükmündedir. Bu karar, Filistin-İsrail barış çabalarına ve Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir darbedir. Bu kararla bölgede Pandora'nın kutusu açılmıştır."

"Şiddetle kınıyorum"

Kararı şiddetle kınadığına işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Filistin ve Ortadoğu barışını kökten ortadan kaldıracak bu karar, siyasi kaygılarla alınmış tam bir sorumsuzluk örneğidir. Bu kararı alanları şiddetle kınıyorum. Her zaman olduğu gibi, Mescid-i Aksa başta olmak üzere, Kudüs'ün bütün kutsal mekanlarının statüsüne saygı gösterilmesi, emrivakiler yapılmaması hayati önemi haizdir."

"İİT Zirvesi toplanacak"

Türkiye'nin, dönem başkanı olarak İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ni 13 Aralık itibarıyla toplamaya karar verdiğini belirten Başbakan Yıldırım, İslam dünyasının liderleriyle konuyu bütün boyutlarıyla istişare ederek atılması gereken mukabil adımların kararlaştırılacağını duyurdu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Kudüs'ün ortasına Trump bir bomba koydu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Kudüsün ortasına Trump bir bomba koydu

İngiltere temasları kapsamında başkent Londra'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamasının dün akşam bütün haber kanallarına düştüğünü dile getiren Kılıçdaroğlu, "Kudüs'ün ortasına Trump bir bomba koydu. Derinden yaraladı bu bizi, Ortadoğu'yu ve barışı özleyen herkesi derinden yaraladı. Nasıl olur da böyle bir yere, acının, kanın ve gözyaşının egemen olduğu böyle bir yere gelir bir bombayı koyarsınız." ifadelerini kullandı.

Filistinlilerin, özgürlükleri, bağımsızlıkları ve toprakları uğruna bedel ödediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1960'larda gencecik çocuklarımız gidip Filistin Kurtuluş Örgütü ile birlikte mücadele etti. Mezarlarını orada bıraktığımız çocuklarımızın anıların hala unutmadık ve bir bomba oraya konuldu. Biz, Gazi Mustafa Kemal'in çocukları olarak, onun Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bağımsızlık mücadelesini hep önde tutarak ve bütün bağımsız milletlerden önde tutarak yürürken, Filistinliler de aynı mücadeleyi yaparken, oraya böyle bir bombanın konulmasını asla kabul etmiyoruz ve kınıyoruz.

Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarının yanında sonuna kadar duracağız, sonuna kadar destek vereceğiz. Trump yalnız kalacaktır, bütün dünyada yalnız kalacaktır. Kendi ülkesinde yaşadığı sorunları başka bir sorunla perdelemeye kalkıyorsa yanılacaktır. Biz Filistin halkının haklı davasının yanında duracağız, yanında olmayı da sürdüreceğiz çünkü bize bu dersi Gazi Mustafa Kemal Atatürk verdi. Sürekli, daima mazlum halkların yanında olacağız, bedel ödeyen mazlum insanların, halkların yanında olacağız, yanında olmayı da sürdüreceğiz."

ABD'nin Kudüs Provokasyonu'na Hükümetten tepkiler

ABDnin Kudüs Provokasyonuna Hükümetten tepkiler ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının ardından hükümetten tepkiler de gecikmedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Kudüs kararını TRT Haber'e değerlendirdi.

Sözcü Kalın, kararın "yok hükmünde" olduğunu belirtti.

İbrahim Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sorumsuzca bir açıklama olarak görüyor ve kınıyoruz. Bu, bütün barış girişimlerini ortadan kaldıracak fiili durumu hukuki hale getirmeye çalışan bir oldubittiyle Ortadoğu'da derin yaralar açmayı hedefleyen bir hamledir. İkinci olarak bu Müslümanların ilk kıblesi olan ve 3. kutsal mekanı olarak gördükleri Mescid-i Haram'a, Harem-i Şerif'e, genel olarak Kudüs'e ve onun statüsüne ilişkin tehlikeli bir adımdır. Biz bundan sonra haftaya yapacağımız İİT olağanüstü liderler zirvesinde hem de arada yapacağımız görüşmelerde ve temaslarda Kudüs'ün, Harem-i Şerif'in Mescid-i Aksa'nın mevcut statüsünün korunması noktasında bütün gayretlerimizi seferber edeceğiz, çalışmalarımızı yoğunluştıracağız. Bizim açımızdan yok hükmündedir orayı İsrail'in başkenti olarak tanıması, dünya açısından da yok hükmündedir, uluslararası anlaşmalar açısından da yok hükmündedir. Bizim bundan sonraki tüm çabalarımız bu çerçevede islam ülkeleriyle, AB ülkeleriyle, dünyanın diğer akıl ve izan ülkeleriyle, aktörleriyle, çevreleriyle birlik ve dayanışma içerisinde bir hareket hattını belirlemek olacaktır." dedi.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması

"ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz.

Bu karar uluslararası hukuk ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir. Zira, Kudüs’ün İsrail tarafından ilhakı uluslararası toplum ve BM tarafından reddedilmiştir.

Filistin meselesinin ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin Devleti’nin vücut bulmasıyla çözülebileceği çeşitli BM Kararlarıyla defalarca vurgulanmıştır. BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi ABD’nin bunu görmezden gelmesi kabul edilemez. Filistin’in bağımsızlığını kazanması tarihi, vicdani ve beşeri bir zorunluluktur. Türkiye bunun savunucusu olmaya devam edecektir.

Bölgede barış ve istikrar bakımından olumsuz yansımaları olacak bahsekonu karar, barış zeminini tamamen yoketme riski taşımaktadır.

ABD Yönetimi’ni son derece olumsuz sonuçlar doğuracak olan bu yanlış kararı gözden geçirmeye ve Kudüs’ün çokkültürlü kimliğine ve tarihi statüsüne halel getirecek hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz.

Kudüs’e ilişkin bu gelişmeler Sayın Cumhurbaşkanımızın İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak yaptıkları çağrıya istinaden 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek İİT Olağanüstü Liderler Zirvesi ve Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda kapsamlı şekilde ele alınacaktır."

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Kudüs'ün Birleşmiş Milletler (BM) kararlarıyla da defalarca teyit edilmiş hukuki statüsünü zorla değiştirmeye yönelik kararı kınadığını vurguladı.

Sadece Filistin devletini ya da Müslümanları değil, tüm insanlığı hedef alan bu açıklamaların yok hükmünde olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"İnsanlığın huzurunu hedef alan, teröristlerin değirmenine su taşıyan bu girişimler, uluslararası kamuoyunun sağduyusu ile birlikte hüsrana uğramaya mahkumdur. Hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunu geçerli sayanların, bu kutsal topraklardaki oldu bittilerini, zorlamalarını asla tanımıyoruz. Bölgenin huzur ve sükuna kavuşması, insanlığın selameti için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 'Dünya 5'ten büyüktür' demeyi sürdüreceğiz. Dünya kendilerini üstün sayanlardan büyüktür."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bu son derece sorumsuz ve yanlış bir açıklamadır. Böyle bir açıklama bölgenin istikrarını dinamitleştirimiştir. Ben yaptım oldu bitti olmaz. Ben böyle bir açıklama yaptım bu gerçekleşecek diye bir açıklama da olmaz. Bir açıklama ile Kudüs İsrail'in başkenti olamaz. 13 Aralık'ta İslam liderlerini Türkiye'ye davet ettik. Türkiye olarak gerekli adımları atacağız. Bu uluslararası hukuka aykırı açıklamayı reddediyor ve kınıyoruz. Bu kararın olmamasını dilerdim. Bu kararın açıklanırsa nelere yol açacağına dikkat çektik. Bu karardan sonra tavırlarımızı istişare ettikten sonra hep birlikte belirleyeceğiz."

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD yönetiminin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönündeki açıklaması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını ve İsrail’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını tüm dünyanın kınaması gerektiğini vurgulayan Çelik, "Bu karar, siyasi ve ahlaki olarak utanç duyulması gereken bir karardır." ifadesini kullandı.

Çelik, bu kararla beraber Trump'ın, Ortadoğu’daki tüm barış çabalarına karşı ağır bir saldırıda bulunduğunu ve uluslararası hukuku tanımadığını da açıkça ilan ettiğini vurgulayarak, "Trump ve Netenyahu’nun kendi siyasi zorluklarını aşmak için dünyayı yepyeni çatışmalarla karşı karşıya bırakacak bu kararı almaları barış umutlarına karşı tam provokasyondur." değerlendirmesinde bulundu.

"Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımak, tarih ve hukuk önünde asla meşru kabul edilmeyecek bir işe imza atmak demektir." diyen Çelik, dünyanın her yerinden ve her dinden vicdan ve akıl sahibi insanların bu kararı meşru bulmayacağını kaydetti.

"Bu gayrimeşru karar Kudüs’ün gerçek statüsü karşısında her zaman yok hükmünde olacaktır. Kudüs ve Filistin halkı asla yalnız bırakılmayacaktır." ifadesini kullanan Çelik, Trump’ın bu kararının hakkaniyet ve hukuk adına herkes tarafından mahkum edileceğini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, " ABD Başkanı’nın bu sorumsuz açıklaması Ortadoğu’yu tekrar ateşe atma girişimidir. Neredeyse tüm kabinesi istifa eden ve senato karşısında hesap veren bir liderin, kan ve savaş üzerinden iktidarını kurtarma çabasından başka birşey değildir." açıklamasında bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, " ABD’nin BM kararlarına ve bölgenin gerçeklerine aykırı bir şekilde sorumsuzca aldığı bu karar tarafımızca yok hükmündedir. " dedi.

'Bu karardan sonra ABD barış yapıcı rolünü kaybetmiştir'

Bu karardan sonra ABD barış yapıcı rolünü kaybetmiştir Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gülnur Aybet CNN'e konuştu.

Gülnur Aybet'in konuşmasından önemli satırbaşları şöyle: 

-Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs'ün kırmızı çizgi olduğunu söylemişti.

-Bu karardan sonra ABD barış yapıcı rolünü kaybetmiştir.

-İslam İşbirliği Konferansı örgütü gelecek hafta toplanacak, konu ele alınacak.

YORUMLAR