'Kudüs ebediyete kadar Filistin'in başkenti olacak'

'Kudüs ebediyete kadar Filistin'in başkenti olacak'

2017-12-07 - SİVİL MEDYA DÜNYA EDİTÖRÜ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Kudüs barış kentidir ve ebediyete kadar bağımsız, özgür Filistin'in başkenti olarak kalacaktır." dedi. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını ilan etmesiyle eş zamanlı olarak işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa'nın ışıkları söndürüldü.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü başkent olarak tanıma açıklamasının ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Kararın barış önlemek için özellikle yapıldığını söyleyen Abbas, Filistin halkına birlik çağrısı yaptı.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Trump'ın kararı Washington'ın barış sürecinden çekilme ilanıdır." diye konuştu.

Bunun İsrail'in ödüllendirilmesi olduğunu söyleyen Abbas, "Kudüs barış kentidir ve ebediyete kadar bağımsız, özgür Filistin'in başkenti olarak kalacaktır." dedi.

Abbas, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının, Amerika'nın İsrail-Filistin barış görüşmelerinden çekilmesi demek olduğunu söyleyerek Amerika'nın uzun yıllardır sürdürdüğü barış görüşmelerindeki aktörlüğünü de bitirdi

Filistin Devlet Başkanı "Trump, Amerika'nın uzun yıllardır sürdürdüğü barış görüşmelerindeki aktörlüğünü de bitirdi." dedi.

Yönetim kurullarını çok acil toplantıya çağıracaklarını duyuran Abbas, kararın Filistin saflarının birleşmesi ve halkın özgürlüğüne kavuşması açısından destekleyici olduğunu belirtti.

Mescid-i Aksa'nın ışıkları söndürüldü

Mescid-i Aksanın ışıkları söndürüldü

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını ilan etmesiyle eş zamanlı olarak işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ile Hristiyanlarca Hazreti İsa’nın doğduğuna inanılan Batı Şeria’daki Mehd Kilisesi meydanındaki Noel ağacının ışıkları söndürüldü.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’nın ışıkları ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararıyla eş zamanlı olarak söndürüldü.

Öte yandan görgü tanıklarına göre, Beytullahim kentinde Hristiyanlarca Hazreti İsa’nın doğduğuna inanılan Mehd Kilisesi (Doğuş Kilisesi) meydanındaki ışıklandırılmış Noel ağacı da aynı dakikalarda karartıldı.

Mescid-i Aksa’nın ışıklarının söndürülmesine ilişkin Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kudüs'teki yarım asırlık işgal yeni bir boyuta taşındı

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı.

BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.

ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği uyarılarını göz ardı etti. 

YORUMLAR