Dünya'da 'Kudüs' tepkisi

Dünya'da 'Kudüs' tepkisi

2017-12-07 - SİVİL MEDYA DÜNYA EDİTÖRÜ

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı açıklaması dünyadan tepki çekti. BMGK,15 üyesinden 8 ülkenin talebi üzerine Cuma günü bir araya gelecek. AB Yüksek Temsilcisi Mogherini, "AB, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'e ilişkin açıklamasından dolayı ciddi endişe duyuyor." dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Fransa'nın onaylamadığı üzücü bir karardır. Bu, uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı bir karardır." dedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararını desteklemediklerini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD başkanlarının 1995 yılından bu yana imzalamayı reddettiği Senato kararını onaylayarak 'Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı. ABD'nin Kudüs provokasyonuna dünyadan tepkiler peş peşe geldi.

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, Arabistan Yarımadası, Avrupa ve Birleşmiş Milletler tarafından reddedildi.

Filistinliler: ABD, Orta Doğu barış komisyonundan çekilmeli

AB ve BM uyardı: Bu durum, barış görüşmelerini tehlikeye sokuyor

İsrail, Trump’ın hareketini “barışa doğru atılan önemli bir adım” olarak nitelendiriyor.

Ortadoğu’daki Araplar ve Müslümanlar, ABD’nin Çarşamba günü (dün), Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını bölgede yangın çıkaran bir hareket olacağını söyledi. Filistinliler Washington’un barış arabuluculuğu rolünü deldiğini vurguladı.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler de ABD Başkanı Trump’ın ABD büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’ü taşıma kararının, İsrail- Filistin barış görüşmelerinin canlandırılma ihtimalini tehlikeye sokacağı konusunda uyardı.

ABD’nin başlıca müttefikleri de ABD’nin Kudüs’teki uluslararası politikayı tersine çevirmesine karşı çıktı.

Fransa, bölge henüz sakinliğine kavuşmuşken alınan bu “tek taraflı” kararı reddetti.

İngiltere, hareketin barış çabalarına yardımcı olmadığını ve Kudüs’ün eninde sonunda İsrail ve gelecekteki Filistin Devleti tarafından paylaşılması gerektiğini söyledi.

Almanya, Kudüs’ün durumu için iki devletli ortak bir çözüme gidilmesini belirtti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Kudüs kararının tehlikeli olduğunu belirterek, ABD’nin Orta doğu barışında aktör olarak güvenirliliğini tehdit ettiğini söyledi. Aoun, hareketin barış sürecini gerileteceğini ve bölgesel istikrarı ve belki de küresel istikrarı tehdit edeceğini de ekledi.

Katar Dışişleri Bakanı, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, Trump’ın girişiminin “barış arayanlar için yok hükmünde” olduğunu söyledi ve bunu “tehlikeli bir gerginlik” olarak nitelendirdi.

Endonezya, Malezya ve Singapur, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına tepki gösterdi.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Bogor’daki Başkanlık Sarayı’nda yaptığı açıklamada, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını güçlü bir şekilde kınadıklarını belirtti ve Washington'a kararını gözden geçirmesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyesi ABD’nin BMGK kararlarını ihlal ettiğine dikkati çeken Widodo, ABD’nin bu kararının dünyanın istikrarına olumsuz etkileri olabileceği uyarısında bulundu.

Endonezya’nın hak ve bağımsızlık mücadelesinde her zaman Filistin’i desteklediğine ve Filistin halkının yanında olduğuna işaret eden Widodo, İstanbul’da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısına da katılacağını söyledi. 

Irak yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını reddettiğini belirterek, bunun tehlikeli yansımaları olacağı uyarısında bulundu.

Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Irak Başbakanlığı, Kudüs'ün işgalci İsrail'in başkenti olduğu yönündeki Amerikan kararını reddediyor. Bunun bölge ve dünya istikrarına yönelik olumsuz yansımaları olacağı konusunda uyarıyoruz." ifadeleri yer aldı.

Kudüs'ün tüm dinler arası yaşamın adresi olduğu belirtilen açıklamada, "Kim olursa olsun hiçbir devletin işgali meşru kılıp Filistinlilerin meşru haklarına dokunma hakkı yoktur." denildi.

Irak Başbakanlığı, söz konusu kararı "haksız" olarak nitelendirerek ABD yönetiminin bundan vazgeçmesini istedi.

Yasal olarak geçersiz

1979’da İsrail ile olan ilk Arap barış anlaşmasını imzalayan Mısır, Trump’ın kararını reddetti ve bu kararın Kudüs’ün yasal statüsünün değiştirmediğini söyledi.

1994’te İsrail ile Arap anlaşmasını imzalayan ikinci ülke olan Ürdün ise, Trump’ın eyleminin “yasal olarak geçersiz” olduğunu söyledi.

İran devlet televizyonundan yapılan açıklamada, Trump’ın İsrail – Filistin ihtilafındaki BM kararlarını ihlal etmesi nedeniyle İran tarafından “ciddi şekilde kınandığı” söylendi. 

BMGK 8 ülkenin talebiyle Cuma günü toplanıyorBirleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrailin başkenti olarak Kudüsü tanıması kararıyla ilgili olarak 15 üyesinden 8 ülkenin talebi üzerine Cuma günü bir araya gelecek.

Kudüs’teki diplomatlardan alınan bilgilere göre, Fransa, Bolivya Mısır, İtalya, Senegal, İsveç, Britanya ve Uruguay BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Güvenlik Konseyine açık bir şekilde bilgi vermesi için toplanma talebinde bulundu.

AB Yüksek Temsilcisi Mogherini: AB Trump'ın açıklamasından dolayı ciddi endişe duyuyorAvrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla ilgili açıklamasından dolayı ciddi endişe duyduklarını belirtti. 

Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, AB'nin tutumunun değişmediğini ifade ederek, müzakereler yoluyla iki tarafın da beklentilerini karşılayacak şekilde ve Kudüs'ün gelecekte iki devletin de başkenti olmasını sağlayan bir çözümün bulunması gerektiğini vurguladı.

Gerginliğin engellenmesi için AB'nin sahada ve bölgedeki tüm taraflara itidal çağrısında bulunduğunu kaydeden Mogherini, direkt ve anlamlı müzakerelerin başlatılması için ortam oluşturulmasına odaklanılması gerektiğinin altını çizdi. 

"AB, BMGK kararlarına uyacak"

Mogherini, "AB ve üye ülkeler, Kudüs'e ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 478 sayılı Kanunu uyarınca varılan uluslararası görüş birliğine saygı duymaya devam edecek ve Kudüs'ün statüsü belirlenene kadar diplomatik temsilciliklerinin yerleri konusunda değişikliğe gitmeyeceklerdir." değerlendirmesinde bulundu.

 AB'nin, İsrail, Filistin ve müttefikleriyle konuya ilişkin irtibatta kalacağını vurgulayan Mogherini, Birliğin barış sürecini desteklemeye devam edeceğini belirtti. 

"AB ciddi endişe duyuyor"

Mogherini, "AB, bugün ABD Başkanı Donald Trump'un Kudüs'e ilişkin açıklamasından dolayı ve bunun barış süreci üzerindeki olası yansımaları hakkında ciddi endişe duyuyor." vurgusu yaptı.

AB'nin iki devletli çözüme güçlü destek vermeye devam ettiğini kaydeden Mogherini, müzakerelerle elde edilecek iki devletli çözümün iki tarafın da beklentilerini karşılayacağını belirtti.

Mogherini, "İki devletli çözüm, İsraillilere ve Filistinlilere hak ettikleri kalıcı barış ve güvenliği sağlamanın tek gerçekçi yolu." ifadesini kullandı. 

ABD Başkanı Trump, bu akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyinin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

Almanya karara destek vermediğini açıkladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararını desteklemediklerini açıkladı.

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert sosyal medya hesabından Merkel'in, ''Almanya hükümeti ABD'nin Kudüs tutumunu desteklemiyor. Çünkü Kudüs’ün statüsü iki-devletli çözüm çerçevesinde belirlenmelidir'' ifadesini paylaştı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de önceki gün Brüksel'de yaptığı açıklamada Kudüs'ün, İsrail'in başkenti olarak tanınması ihtimalinden, birçok ülke gibi Alman hükümetinin de endişe duyduğunu söylemişti.

Gabriel, "Birçok üye ülke (AB üyesi), Kudüs'ün, İsrail'in başkenti olarak tanınmasının krizi yumuşatmayacağından, aksine daha da körükleyeceğinden endişe duyduğunu ifade etti. Bu bizim için de geçerli." ifadelerini kullanmıştı.

"İlhakı tanımakla eşdeğer"

İsviçre-Filistin Toplumunun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada da Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kınandı.

"Başkan Trump seçim vaadini yerine getirerek tüm Hristiyan Siyonistleri tatmin ediyor." ifadesine yer verilen açıklamada, bu kararın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararın açıkça ihlali anlamına geldiği belirtildi.

Açıklamada, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının "İsrail'in Kudüs'ü ilhakını kesin olarak tanımakla eş değer" olduğuna dikkat çekildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı bir karardır

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı bir karardır

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin kararın Fransa'nın onaylamadığı "üzücü" ve uluslararası hukuk ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına aykırı bir karar olduğunu belirtti.

Temaslarda bulunmak üzere Cezayir'in başkenti Cezayir bulunan Macron, düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Fransa'nın onaylamadığı üzücü bir karardır. Bu, uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı bir karardır" ifadelerini kullanan Macron, Kudüs'ün statüsünün uluslararası toplumu ilgilendiren bir konu olduğunu kaydetti.

Macron, Kudüs'ün statüsünün BM çatısı altında İsrail ile Filistin arasında belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR