İşte taşeron işçi düzenlemesinin tüm detayları

İşte taşeron işçi düzenlemesinin tüm detayları

2017-12-05 - SİVİL MEDYA EKONOMİ EDİTÖRÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 900 bin taşeron işçiyi ilgilendiren düzenlemenin detaylarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, taşeron düzenlemesiyle ilgili, "Kamu kurumlarında ve belediyelerdeki taşeron işçilerimiz çalıştıkları yerlerde istihdam edilecek." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yaklaşık 900 bin çalışanı ilgilendiren ve kamuoyunda taşeron olarak bilinen alt işveren işçileriyle ilgili düzenlemeye de değinmek istediğini belirterek, şöyle konuştu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsraille diplomatik ilişkilerimizi koparabiliriz

"Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz, çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler. 23 bin mevsimlik işçilerin, halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyunda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz. Böylece inşallah bu sorun ortadan kalkıyor, artık bu aradaki komisyonlar, taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor, hepsi böylece işçi kadrosuyla görev alıyorlar. Belediyelerde de belediye şirketlerinin, iktisadi teşekküllerinin inşallah personeli olarak göreve devam edecekler. Hayırlı olmasını diliyorum."

Erdoğan, taşeron sorunun ortadan kalkmasında gösterdekileri çabadan dolayı başta Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'na, Maliye Bakanı Naci Ağbal'a ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Kamuda ki 4C statüsünde çalışanların 4B kadrosuna alınacağını belirten Erdoğan, "Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz. Bu aradaki komisyonlar, taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor. İşçi kadrosuyla görev alıyorlar. Belediyelerde de iktisadi teşekküllerinin personeli olarak göreve devam ediyor." dedi. Bakan Sarıeroğlu: Bugün bu sabah itibariyle..

Taşeron düzenlemesinin ayrıntılarını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise “Özel sözleşmeli, geçici, bir yıllık, üç yıllık değil, sürekli işçi kadrosuna geçiriyoruz. Yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Bugün bu sabah itibariyle, kamuda çalışan taşeron işçi kardeşlerimiz bundan sonra kadrolu işçi olacak.” açıklamasında bulundu. Bakan Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

“Mevsimlik işçilerin 5 ay 29 güne kadar olan çalışma sürelerinin 4 aya kadar daha uzatılmasını sağlıyoruz. 4/C kapsamında çalışanları 4/B kadrosuna alıyoruz. Belediye ve il özel idarelerinde taşeron olarak çalışanlar il özel idarelerin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecekler.

Hak-iş Başkanı Arslan ve uzmanlar düzenlemeyi değerlendirdiHak-iş Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma Hayatı Uzmanı Tarkan Zengin, Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay, TRT Haber'de taşeron düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Taşeron düzenlemesini tarihi bir değişim ve dönüşüm olarak nitelendiren Mahmut Arslan, "Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Sayın Bakanımıza, hükümetimize teşekkür etmek istiyorum. Uzun zamandır gündemimizde olan bir konuya köklü bir çözüm getirme konusunda önemli bir adım atıldı. Bugün aslında hem taşeron işçiler, geçici işçiler ve 4C'liler için tarihi bir gün. Çok önemli bir konuya ciddi bir çözüm getirildiğini görüyoruz." dedi.  

Çalışma Hayatı Uzmanı Tarkan Zengin, ise düzenlemenin ayrıntılarını aktarırken şunları kaydetti:

"Özellikle 4 C’liler aynı işi yapmalarına rağmen daha düşük alıyorlardı buradan bir müjde çıkması yaklaşık 25 bin kişiyi ilgilendiriyordu. 4 C’ liler artık 4 B kadrosunu artık memur statüsünde çalışacaklar. Özellikle orman çalışanlarının 5 ay 29 gün gibi bu da toplam sayısı 23 bin gibi kanayan bir yaraydı kadro meselesi gündem geldiğinde bunlar da konuşuluyordu. Mevsimlik işçilerle ilgili 5 ay 29 günlük süre 9 ay 29 güne çıkarıldı. Bir başka spekülasyon vardı kamuda çalışan 450 bin taşerona kadro verilecek ama belediyeler ve il özel idarelerde çalışanlara farklı bir statü getirilecek diye söyleniyordu spekülasyon Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla ortadan kaldırılmış oldu. Bütün çalışanlarımıza hayırlı olsun. 900 bin çalışanın tamamı taşeron değil 4C’liler kamuda istihdam ediliyorlardı. Eşit işe eşit ücretten kaynaklanan sorunları vardı o halloldu. 23 bin mevsimlik işçilere de daha erken 5 ay 29 gün çalışanların 9 ay 29 gün oldu bu onların hayatlarında daha erken emeklilik sağlayacak. Kıdem tazminatlarında ayrıca avantaj sağlayacak. Geriye kalan 850 bin kişinin 450 bin kişi doğrudan kamuda çalışan taşeronlar, 400 bini belediyede çalışanlar. Belediyelerde çalışanlar için de bulundukları yerlerde çalışacaklar. Aradaki çalışanın emeğinden kaynaklanan yani kazançları sadece işçi çalıştırmak olan ki onlara taşeron diyoruz. Alt işveren şirketlere bunlar aradan kaldırılacak muhtemeldir ki onlara ödemen ücret çalışanların ücretlerine eklenecek."

TRT Haber'in canlı yayınına telefonla bağlanan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da, bu sürecin çok uzun soluklu olduğunu gelinen noktayı sevindirici bulduklarını belirtti. 

Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bu uzun bir süreçti 10 yıllardır süren bir süreç bugün Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gelinen nokta mükemmel bir noktadır. Özellikle emeği geçenlere başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bakanımız herkese teşekkür ederiz. Geçicilerin durumuna ilişkin inşallah mecliste 2 ay daha uzatılır da 1 ay iş varsa 12 ay olur." 
 

YORUMLAR