Eski Yemen Cumhurbaşkanı Salih öldürüldü

Eski Yemen Cumhurbaşkanı Salih öldürüldü

2017-12-05 - SİVİL MEDYA DÜNYA EDİTÖRÜ

Yemen'de çatışmalar sürerken Husiler, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in evini havaya uçurdu. Kaçmaya çalışan Salih öldürüldü.

Husiler, Yemen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in evini havaya uçurdu.

Suudi Arabistan'a görüşme önerisinde bulunduğu için Husilerle arası açılan Salih, bombardımandan kaçmaya çalışırken konvoyu durdurularak öldürüldü. 

Salih yanlıları ile Husiler arasındaki çatışmalar sürüyor.

Çatışmalar sırasında Sana'daki İran Büyükelçiliği'ne de havan topu isabet etti.Büyükelçilik binasından dumanlar yükseldi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait uçaklar da Sana'yı bombalıyor.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Sana'da son birkaç gündeki çatışmalarda en az 125 kişinin öldüğünü, 238 kişinin yaralandığını açıkladı.

Ali Abdullah Salih kimdir?

21 Mart 1942'de Yemen'in Başkenti Sana'da dünyaya geldi. Ailesi Sanhan aşiretine mensuptu. Yemen'in iki ayrı devlet olduğu dönemde 1978 ile 2012 arasında Yemen Devlet Başkanı olarak görev yaptı. Yemen'de en uzun devlet başkanlığı görevinde bulunan Salih, döneminde Kuzey- Güney olarak iki ayrı yönetim halinde olan Yemen'i 22 Mayıs 1990 yılında tek devlet olarak birleştirdi.

Yemen'de 1999 yılında yapılan doğrudan seçimlerde ülkenin ilk seçilmiş devlet başkanı oldu. Arap Baharıyla başlayan toplumsal hareketlilik sonucu 25 Şubat 2012'de görevinden istifa etmişti. Salih, 2014'te uluslararası kabul görmüş meşru hükümete karşı İran yanlısı Husilerle işbirliği yapmıştı ancak bir süredir devam eden anlaşmazlık geçen cumartesi şiddetli çatışmalara dönüşmüştü. 

YORUMLAR