Filistin ve Dünya ayağa kalktı

Filistin ve Dünya ayağa kalktı

2017-12-04 - SİVİL MEDYA DÜNYA EDİTÖRÜ

Ortadoğu'yu yangın yerine çevirebilecek hamle için geri sayım başladı, S. Arabistan ve BAE’den destek alan ABD Başkanı Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını bu hafta ilan edebilir. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) Kudüs için acil toplanma çağrısı yaptı. Hamas, tüm Filistinlileri intifadaya çağırdı. Filistin lideri Abbas’ın danışmanı Mahmud Habaş da, Kudüs’ün statüsündeki değişikliğin bedelini tüm dünyanın ödeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çarşamba günü Kudüs kararını dünya ile paylaşması bekleniyor.

Seçim vaadi olarak ortaya konan Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınma adımı, daha ilan edilmeden bölgede tansiyonu yükseltti. İsrail işgali altındaki kutsal kentte yaşayanlar Trump'a öfkeli.Filistin lideri Mahmud Abbas, birçok ülkenin lideriyle ve uluslararası kuruluşla yazışmalar yaparak Trump'ın durdurulmasını istedi. Abbas'ın yazı gönderdiği yerler arasında Avrupa Birliği, Afrika Birliği, Arap Birliği, Birleşmiş Milletler, İslam Birliği Teşkilatı, Bağlantısızlar Hareketi ve Ortadoğu Dörtlüsü bulunuyor.

1995 tarihli Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını öngören yasanın altı aylık askıya alma süresi, günler içinde dolacak. Trump, süre dolmadan endişeyle beklenen kararı ilan edebilir. ABD'nin söz konusu hamleyi yapması halinde büyükelçiliğini Tel Aviv'e taşıması bekleniyor.

İşgalci İsrail Kudüs'ün başkenti olduğunu ileri sürse de bu dünyada kabul görmeyen bir görüş. Filistinliler ise başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin tanınmasını istiyor.Hamas'tan da çağrı yapıldı

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye de Arap Birliği'ne Kudüs için acil toplanma çağrısında bulundu.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamaya göre Heniyye, Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt ile telefon görüşmesi yaparak, Trump'ın "Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma planlarını" değerlendirmek üzere toplanma çağrısında bulundu.

Heniyye, "Biz Filistinliler olarak Kudüs'ümüzü, toprağımızı ve hakkımızı koruyacağız." ifadelerini kullandı.Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İslam ülkelerinin liderleriyle iletişimde 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, Kudüs konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu bazı İslam ülkelerinin liderleriyle iletişime geçerek destek talebinde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Abbas'la yaptığı telefon görüşmesinde Ortadoğu'da kalıcı barış ve istikrarın sağlanabilmesi için, 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devleti kurulmasının gerekliliğine dikkati çekmişti.
Amerikan medyasının yönetim yetkililerine dayandırdığı haberlerde, ABD Başkanı Trump'ın, 6 aylık askıya alma süresi gelecek hafta sona erecek, 1995 tarihli Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e Taşınmasına İlişkin Yasa'yı daha fazla bekletmeyip Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı ve Amerikan Büyükelçiliğinin ise Kudüs'e taşınmasına karar vereceği iddia edilmişti. Hamas’tan intifada çağrısı

Hamas’tan yeni intifada çağrısı geldi. İslami direniş hareketi kararın “Kudüs’e yönelik alçakça bir saldırı” olacağını belirterek, tüm Filistinlilere “intifadayı diriltme” çağrısında bulundu. Mahmut Abbas’ın danışmanı Mahmud Habaş ise, olası tanıma kararının bedelini tüm dünyanın ödeyeceğini söyledi.

İslami direniş hareketi Hamas, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve/veya Tel-Aviv Büyükelçiliğini şehre taşıması halinde yeni intifadanın başlaması çağrısında bulundu. Hamas tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Bu yönde atılacak bir adıma karşı uyarıda bulunuyoruz, eğer Kudüs’e ilişkin hukuksuz bir adım atılırsa, Filistin halkını intifadayı canlandırmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Trump’ın Çarşamba günü Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağıBeyaz Saray’a yakın üst düzey kaynaklar tarafından iddia edilmişti. 2000 yılında, İsrailli muhalefet lideri Ariel Şaron’un, Mescid-i Aksa’ya yönelik provokatif ziyareti sonrası başlayan ikinci intifadada 3 bin Filistinli şehit edilirken, bin İsrailli de ölmüştü. ABD’nin bölgedeki kaosu derinleştirmeye ve iç siyasette sıkıntıya giren Trump’ı rahatlatmaya yönelik hamlesine Arap Birliği ve Filistin Yönetiminden de sert açıklamalar geldi.Mahmud Abbas’ın danışmanı Habaş, “Kararın bedelini dünya öder” ifadelerini kullandı.

Alçakça saldırı

Hamas’tan yapılan açıklamada, Büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararının “Amerikan yönetiminden şehre yönelik alçakça bir saldırı” olacağı ve “Filistinlileri şehirden sürerek, Yahudileştirme suçunu örtmeye yönelik bir perde” görevi göreceği belirtildi.

'Gerekçesi olmayan bir adım'

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da yaptığı açıklama ile ABD’nin, Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma yönünde bir karar almasının tehlikeli sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu. Arap Birliği’nin konuyu tüm detaylarıyla takip ettiğini ifade eden Ebu Gayt, “Gerekçesi olmayan böyle bir adımın barış ve istikrara hizmet etmeyeceğini, aksine aşırıcılık ve şiddeti besleyeceğini” vurguladı.

Barış sürecini imha eder

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın danışmanı Mahmud Habaş da bir açıklama yaparak, Kudüs’ün ABD yönetimi tarafından tanınmasının “Barış Sürecinin topyekün imhası” anlamına geleceğini vurguladı. Habaş, Kudüs’ün statüsündeki herhangi bir değişimde “bedelini dünya öder” ifadelerini kullanarak, olası taşıma/kabul kararının tehlikesine dikkat çekti.

Arap Birliği ve İİT'ye Kudüs için acil toplanma çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyarak burayı İsrail'in başkenti olarak tanımaya hazırlandığı" yönündeki haberlerin ardından Filistin yönetiminin başlattığı diplomatik girişimler sürüyor.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, Arap Birliği ve İİT'ye Kudüs için acil toplanma çağrısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Maliki'nin, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ve İİT Genel Sekreteri Yusuf Bin Ahmed El Useymim'le iletişime geçerek Filistin'deki son gelişmeler ve Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in birleşik ve ebedi başkenti olarak tanımakta kararlı olduğu" yönünde dolaşan haberlerle ilgili bilgi verdiği belirtildi.

Maliki'nin, iki örgütün de konuyu görüşmek üzere ayrı ayrı acil toplanması talebini ilettiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca Maliki'nin aynı konuyla Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyyani ile de iletişime geçtiği vurgulandı.
 

YORUMLAR