NATO skandalına tepkiler!

NATO skandalına tepkiler!

2017-11-18 - SİVİL MEDYA GÜNDEM EDİTÖRÜ

NATO'nun tatbikatındaki skandala ilişkin, "Şimdiye kadar dünya ve NATO böyle bir alçaklık ve rezalet görmedi." diyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Milletimiz Cumhurbaşkanına her zamankinden daha fazla sahip çıkacaktır." dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, NATO tatbikatındaki skandal hakkında, "Türkiye'ye yönelik eleştiriler olabilir, buna itirazımız yok ama hiç kimse Türkiye'nin yöneticilerine ve tarihine hakaret edemez. Bunu şiddetle kınıyoruz." dedi. Genelkurmay Başkanlığı'nca, "NATO makamlarınca yaşanan olaydan duyulan üzüntü ve olayın kabul edilemez olduğu belirtilerek yazılı ve sözlü olarak özür dilenmiştir." denildi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, 8-17 Kasım tarihleri arasında Norveç'te gerçekleşen skandal NATO tatbikatında Atatürk ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hedef gösterilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Bozdağ'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

- Atatürk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO tatbikatında düşman olarak hedefe koyulması alçaklıktır. Bu alçaklığı yapanları kınıyoruz.

- Türk milleti ve devletinin sevdalısı olan, Türkiye'nin her alanda gelişmesi kalkınması için gecesini ve gündüzünü birbirine katan liderleri sevmiyorlar. Türkiye'yi güçlendirmek isteyenleri görmek istemiyorlar, düşmanlıklarını gizlemiyorlar. Atatürk yedi düvele karşı mücadele verdi. Atatürk'ü kimse yenemedi. - Yüzyıl sonra Cumhurbaşkanımıza karşı da uluslararası işbirliği olduğunu düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yenmeyi ve yok etmeyi başaramayacaklar. Milletimiz her zamankinden daha fazla sahip çıkacaktır.

- Türkiye'ye uluslarası alanda düşmanlık edenler el üstünde tutuluyor. PKK ve teröristler, FETÖ, Türkiye'de eylem yapan terör örgütleri el üstünde tutuluyor. Casusluk yapanlar, Türkiye aleyhinde faaliyet yapanlarda öyle. Kim Türkiye sevdalısıysa milletin ilerlemesi için ter döküyorsa düşmanlıkta ittifak yapıyorlar.

- NATO Genel Sekreteri'nin özür dilemesi, askerlerin görevden el çektirilmesi önemlidir. NATO'yu yönetenlerin bir sorumluluğu vardır. Bu alçaklığı ve hadsizliği yapanlar ve cesaret verenler kimlerse gerekli işlemleri yapmalılar. Şimdiye kadar dünya ve NATO böyle bir alçaklık ve rezalet görmedi. NATO, hem Türk milletinin hem Atatürk'ün hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hukukunu koruyan bir adım atmalıdır.

'Hiç kimse Türkiye'nin yöneticilerine ve tarihine hakaret edemez'CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,NATO tatbikatındaki Atatürk ve Erdoğan düşmanlığı skandalı hakkında şöyle konuştu:

"Biz siyasetçiyiz. İçeride oturur tartışırız, a partisinin, b partisinin genel başkanıyla düşüncelerimizi söyleriz ve tartışırız. Sonuçta biz bir aileyiz, 80 milyonluk bir aileyiz ama hiçbir zaman kendi ülkemizin tarihine ve bugününe hakaret edilmesini kabul edemeyiz. Şimdi bu yetkililerden Türkiye'ye yapılan bu hakaret nedeniyle yöneticileri tatmin edecek açıklama bekliyoruz. Bu sıradan bir 'Özür dileriz' olayıyla geçiştirilecek bir konu değildir."

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

"Biz güçlü, itibarı olan bir devletiz. Biz, demokrasiyi, insan haklarını savunan bir devletiz. Türkiye'ye yönelik eleştiriler olabilir, buna itirazımız yok ama hiç kimse Türkiye'nin yöneticilerine ve tarihine hakaret edemez. Bunu şiddetle kınıyoruz."

Bakan Çelik ile NATO Genel Sekreteri Kanada'da görüştü

Bakan Çelik ile NATO Genel Sekreteri Kanadada görüştü

NATO tatbikatında Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşman liderler listesinde gösterilmesine tepkiler devam ediyor.

Uluslararası Halifaks Güvenlik Forumu için Kanada'da bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, NATO Genel Sekreteri Jen Stoltenberg ile biraraya geldi.

Forumun başlangıcından önce meydana gelen kısa görüşmede Çelik Türkiye'nin tepkisini bir kez daha NATO Genel Sekreteri’ne iletti. Stoltenberg ise olaydan duyduğu üzüntüsü yineledi.

Skandal olay, Halifaks Güvenlik Formunun ilk oturumunda da gündemdeydi.

Forumun ilk oturumuna katılan NATO Genel Sekreteri olayı sonradan öğrendiğini, bir hata olduğunu ve konu kendisine intikal eder etmez sorumlu kişinin görevinden alındığını belirtti.

Olayın ardından derhal bir yazılı açıklama yaptığını, hatırlatan Stoltenberg, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavusoğlu'nu aradığını ve Genelkurmay Başkanı Akar ile de Halifaks'ta görüşerek basın açıklamasındaki hususları kendisine tekrarladığını belirtti.“Türkiye, anahtar bir müttefik”

Forumdaki konuşmasında Türkiye'nin anahtar bir müttefik olduğunun altını çizen NATO Genel Sekreteri, Türkiye'nin sadece NATO için değil, tüm komşu bölgeler için önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Türkiye sınırının NATO sınırı olduğunu belirten Stoltenberg, Türkiye'nin DAEŞ'e karşı mücadelede ev sahipliği yaptığını belirterek Türkiye'nin aynı zamanda DAEŞ ile mücadelede önemli bir rol oynadığını söyledi.

TSK: NATO makamları Türkiye'den yazılı ve sözlü özür diledi

TSK: NATO makamları Türkiyeden yazılı ve sözlü özür diledi

8-17 Kasım tarihleri arasında Norveç'te düzenlenen NATO tatbikatı sırasında, düşman hedefleri arasında Mustafa Kemal Atatürk'ün ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resminin hedef gösterilmesi sonrası Türkiye'nin tatbikatta bulunan 40 askeri süratle tatbikatten geri çağırılmıştı.

Skandalı Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu

NATO Müşterek Harp Merkezi’ndeki skandalı Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Genelkurmay Başkanımız bugün Kanada'ya giderken konuya ilişkin şahsımı bilgilendirdi. Atatürk ve şahsımın düşman tablosu üzerinde yer aldığını ve askerlerimizi geri çekme kararı aldıklarını bildirdi. Bizde tabiki çekin, süratle çekin dedik." dedi.

NATO tatbikatında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı düşmanla işbirliği içinde gösteren Norveç ordusu personeli subay görevden alındı. Norveçte'ki Ortak Harp Merkezi Komutanlığı konuya ilişkin özür mektubu yayınladı. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Türkiye'den özür diledi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tatbikatta yaşananlardan haberdar olduğunu belirterek, "Meydana gelen hatadan dolayı özür diliyorum." açıklamasında bulunmuştu.

Akşam saatlerinde Genelkurmay Başkanlığı konuya ilişkin resmi internet sayfasından açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığının yaptığı açıklamada;

"Norveç’te bulunan NATO Müşterek Harp Merkezi’nde 08-17 Kasım 2017 tarihleri arasında icra edilen “Trident Javelin” tatbikatında görevli bir personel tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin temsili düşman ülke liderleri arasında gösterildiği ayrıca bir başka personel tarafından da tatbikat için kullanılan sosyal medya çevriminde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan adına sahte hesap açılarak temsili düşman kuvvetleri ile işbirliği yaptığı yönünde paylaşımlarda bulunduğu, tatbikata katılan TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) personeli tarafından tespit edilmiştir. Durumun Genel Kurmay Başkanlığı’na intikal etmesi üzerine olayın kabul edilemez olduğu NATO askeri makamları nezdinde yazılı ve sözlü olarak protesto edilerek tatbikata katılan TSK personelinin tatbikattan derhal çekilmesi Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından emredilmiştir. Sıralı NATO makamlarınca yaşanan olaydan duyulan üzüntü ve olayın kabul edilemez olduğu belirtilerek yazılı ve sözlü olarak özür dilenmiştir." denildi.
 

YORUMLAR