Başbakan Yıldırım: Bütçede rekor Milli Eğitim'de

Başbakan Yıldırım: Bütçede rekor Milli Eğitim'de

2017-11-16 - SİVİL MEDYA GÜNDEM EDİTÖRÜ

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara 34 eğitim tesisinin temel atma töreninde ve ATO Congresium'da düzenlenen 8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu'nda konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da ATO Congresium'da düzenlenen 8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu'nda konuştu.

Başbakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, "Türkiye son 15 yılda her alanda gelişiyor. Karayolunda, havayolunda ve demiryolunda ciddi anlamda bir büyüme oldu. Yolcuda 4 katı geçtik. Havayolunda 4 kat büyüme gerçekleşti. Son 15 yılda trafik kazalarında can kaybını yüzde 30 aşağı çektik.” açıklamasında bulundu

Yeni yollarla 6 bin kilometreden 26 bin kilometreye gelindiğinin altını çizen Başbakan Yıldırım, bunun bir rekor olduğunu ve bunu başaran dünyada başka bir ülkenin olmadığını ifade etti.

“Bölünmüş yollar hayat kurtardı”

Başbakan Yıldırım, “Bizce bir kişinin hayatını kurtarmak bütün insanlığa insanlığın hayatını kurtarmakla eşdeğerdir. Bölünmüş yollar hayat kurtardı. Yolculuk miktarı 2 milyona yaklaştı.” dedi.

Sürücülere dikkatli olmaları konusunda da uyarı yapan Başbakan Yıldırım, “Sadece sizin dikkatli olmanız kurallara uymanız yetmiyor başkalarının hatalarını da kollayacaksınız.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, “İçişleri Bakanlığımızda trafikle ilgili bölümü güçlendireceğiz, güçlendirmemiz gerekiyor. Çünkü Türkiye'de trafik yükü ve yolculuklar artıyor ve teknoloji çok gelişti, yol standartları çok arttı, buna uygun yapılanmayı yeniden gözden geçirmek gerekiyor. Biz insanı yaşat ki devlet yaşasın kültüründen gelen bir milletiz. 10 mega dünya projesinin 6'sını yapan ülke Türkiye'dir. Türkiye büyük atılımlar içerisinde.” ifadelerini kullandı.

"Bugünlerde başka film çeviriyorlar"

Türkiye üzerinde oyunlar oynandığına işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"15 Temmuz'da mesafe alamayanlar, Türkiye'yi dize getiremeyenler, bu millete boyun eğdiremeyenler, bugünlerde başka bir film çeviriyorlar. 'Acaba ne yapar yaparız da 15 Temmuz'da beceremediğimiz işi sonlandırırız?' Ekonomiyle, baskılarla, kriz, kaos senaryolarıyla bu milleti dize getireceklerini zannediyorlar. Hiç boşuna heveslenmeyin."

"Hiçbir güç bu ülkeye bir şey yapamaz"

Türk milletinin, düşmanlarına gereken dersi verdiğini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu millet Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda, Anafartalar'da ve Kut'ül Amare'de dünyaya, emperyalistlere gereken dersi vererek bugünlere geldi. Bu bayrak, vatan, millet, devlet sevgisi bu milletin sinesinde olduğu müddetçe hiç kimse, hiçbir güç bu ülkeye hiçbir şey yapamaz."

"Hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmayacak"

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da 34 eğitim tesisinin temel atma töreninde konuştu. 

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının satırbaşları şu şekilde:

- Aynı anda 1010 sınıfın temelini atıyoruz, toplam maliyeti 516 milyon lira. Bugün temelini attığımız okullarla derslik ihtiyacını karşılıyoruz hedef ne 2019. 2019 yılı sonuna kadar Türkiye'de tekli eğitime geçeceğiz. Öğlenci, sabahçı bitecek. 

- Ankara'da 10 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bu da 350 okul demektir. 2 yılda bu 350 okulu hizmete alacağız. Bu yatırımlar, bu tesisler örnek olacak. 

- Göreve geldiğimizde dedik ki geleceğe yatırım yapalım. İnşaat gibi bina gibi 50 sene 100 sene ömrü olmasın nesilden nesile devam etsin. İşte bu yatırım eğitime yatırımdır. Geleceğe yatırım gençlere yapılan yatırımdır. Bu yatırımı yaparken hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık.

- Öğretmen sayısı 2 katına çıktı. 1 milyon 100 bine yaklaştık. Öğretmensiz okulumuz yok. Boş geçen ders yok. O günler geride kaldı. Bu 15 sene içerisinde 300 bine yakın yeni derslik yaptık. Her bir sınıftaki öğrenci sayısı 36'dan 24'e geriledi. Öğretmenler kalabalık sınıftan kurtuldu. 

- Her geçen gün öğrenci sayımız artmasına rağmen bunu başardık üniversiteler hariç 18 milyon öğrencimiz var üniversiteleride katarsak 25 milyonu geçiyor. Tekli sisteme geçiyoruz. 

- Ankara'da 15 bin yeni derslik yapıyoruz. 15 yılda 36 bin öğretmenden 70 bin öğretmene çıktık. 2 katına yakın. Okullaşma oranı ilk, ortaöğretimde yüzde 100. 

- Okul içinde dışında koruyucu tedbirleri alıyoruz. Servislerden başlayarak çocukların güvenle gidip gelmesi için her türlü çalışma yapılıyor.

- Servis yönetmeliğini yürürlüğe koyduk. Sabah sağ salim çocuğumuz okuluna gitsin derslerini görsün evine dönsün. Çünkü onlar bizim gözbebeğimiz. Bu söylediklerimizi ve daha bir çoğunu yapabilmek için kaynak lazım. Kaynak Türkiye kaynak sizsiniz. 

- Bütçede rekor Milli Eğitim'de. 150 milyarı buluyor. Bütçemizin yüzde 20'sinden fazla. 2002'de 11 milyardı. 

- Gençlerimizin geleceği için sizler bize destek verdiniz. Bizde sizlerden aldığımız destekle beraber milletimiz için yollar, havaalanları, hastaneler, okullar yapıyoruz. Vatandaşın gönlüne yol yapıyoruz. 

- [TEOG'un yerine gelen sistem] Liseye geçerken önceki sistemde herkes imtihana giriyordu. Herkes sınava giriyordu. Bunu kaldırdık. İsteyen girsin istemeyen girmesin. Sınava girsin girmesin herkes liseye istediği bir yere kaydını yaptıracak. Hiçbir öğrencimiz dışarda kalmayacak. Mümkün olduğunda öğrencilerimiz evine yakın yerlerdeki okullara gidecek. Diğer mahalle bitişikteki mahalle ama mutlaka eğitim bölgesi dediğimiz yaşadığı yere yakın liseye başlayacak. Bakanımız en güzel okul eve en yakın okuldur dedi. Bu prensiple hareket ettik. 

- Proje okullarına gitmek isteyenler sınava girecekler. Diyelim ki okul 120 bin öğrenci alacak sınavda en fazla notu alan 120 bin öğrenci yerleştirilecek. Puanın altında kalanlarda en yakın okula gidecekler. Seçecekleri 5 okuldan 1 tanesine yerleşecekler. 

- Türkiye her alanda olduğu gibi eğitimde de büyük hedeflere kararlı adımlarla ilerliyor. Türkiye UNESCO'daki oylamada 2017-2021 yıllar için Almanya'yı geride bırakarak İcra Kurulu Üyesi oldu. 

YORUMLAR