Bakan Özlü'den cam filmi ve yerli otomobil açıklaması

Bakan Özlü'den cam filmi ve yerli otomobil açıklaması

2017-11-15 - SİVİL MEDYA GÜNDEM EDİTÖRÜ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, cam filmi yasağı ile ilgili teknik bir çalışma yaptıklarını, iki formül üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yerli otomobile ilişkin bilgiler de veren Bakan Özlü, ilk aşamada büyük bir şirketin kurulacağını ve prototipin oluşturulacağını söyledi.

Cam filmi düzenlemesi ile ilgili teknik çalışmalar devam ediyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, serbestlik ve güvenlik kriterlerini karşılayacak çalışmanın Başbakan Yıldırım'ın görüşüne sunulacağını söyledi.

Bakan Özlü: Türkiye bir dünya otomobili yapacak

Faruk Özlü, özel bir televizyon kanalında 'cam filmi yasağı'na ilişkin soruları cevapladı.

Özlü şunları kaydetti:

"Kamuoyunda şöyle bir anlayış hakim. Sanki serbestti yasak getiriyorduk. Biz bakanlık olarak bu yasağı kaldırmak istiyorduk. Geçen yıl yaptığımız görüşmelerde Emniyet, İçişleri, Karayolları ile konsensus sağlamıştık. Bu yasağı kaldıralım diye. Uygulamayı 26 Ekim 2017'de kaldıralım demiştik. Yasak halen devam ediyor. Fakat geçen yıl meydana gelen terör eylemlerinde emniyet görevlisi arkadaşların cam filmi nedeniyle bir takım sıkıntılar olduğunu ifade ettiler. Böyle bir endişe olunca yasağı kaldırmayalım dedik. Emniyet ve İçişleri güvenlik noktasında sıkıntı olacağı için devamını istedi. Bu yasağın kaldırılmasıyla ilgili kararı öteledik. Şimdi Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde cam filmi yasağıyla ilgili teknik bir çalışma yapıyoruz. Ne kadar esnetebiliriz. Kaldırılmasını da hedefleyen bir formül üzerinde çalışılıyor. İki yol var. Birincisi tamamen yasağın kalkması. İkinci yol güvenlik güçlerimizin tereddütlerini de dikkate alan kriter tanımlayıp o çerçevede cam filmi uygulamasının devam etmesi. İkisi arasında bir çalışma olacak."

Bakan Özlü: Cam filmi konusunda iki formül üzerinde çalışıyoruz

"Türkiye bir dünya otomobili yapacak"

Yerli otomobil üretecek firmalar belirlendi, sıra üretim ve satış sürecine geldi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin otomobiline ilişkin detayları anlattı.

Ortak bir şirket kurulacak

İşi üstlenen firmalar tek bir çatı altında güçlerini birleştirerek Türkiye'nin otomobilini yapacak.

Bakan Özlü, "Görev dağılımı diye bir şey söz konusu değil. Ortak bir şirket kurulacak. Bir büyük şirket oluşturulacak ve bu şirket yerli marka otomobilin, Türkiye'nin otomobilinin bütün tasarımdan üretime, satışa kadar bütün işlerini üstlenecek." dedi.

- İlk aşamada şirket kurulacak, tasarım ve ilk prototip ortaya çıkacak.

- Siparişler alındıktan sonra otomobilin üretimine geçilecek.

- Satış yerleri belirlenerek, servis - bakım sistemi kurulacak.

Hybrid mi, elektrikli mi olacak?

Faruk Özlü, yerli otomobilin Hybrid mi yoksa tamamen elektrikli mi olacağına ilişkin de şunları kaydetti:

"Bu kararı biz ortak girişim grubuna bırakıyoruz. Onlara bir empozemiz yok. Hani hybrid olsun, elektrikli olsun ama şu bir gerçek ki bütün dünya elektrikliye doğru gidiyor."

İsmi prototipten sonra belirlenecek

Yerli otomobilin ismi ise, prototip ortaya çıktıktan sonra belirlenecek.

YORUMLAR