İşte haftanın filmleri

İşte haftanın filmleri

2017-11-14 - SİVİL MEDYA KÜLTÜR SANAT EDİTÖRÜ

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli 7 film vizyona girdi. Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz ve Daisy Ridley gibi aktörlerin rol aldığı "Doğu Ekspresinde Cinayet", Şener Şen'in başrolde olduğu "Yol Ayrımı", romantik komedi türünde ise "Mutluluk Zamanı" öne çıkıyor. Ceren Ala filmleri değerlendirdi.

Vizyona giren yeni filmleri Sivilmedya.com okuyucuları ve sinemaseverler için derledik;

"Doğu Ekspresinde Cinayet"Halep'ten kalkan İstanbul'dan geçip Londra'ya doğru yola çıkan trendeki bir cinayeti çözmeye çalışan ünlü dedektifin hikayesine hazır mısınız? Agatha Christie'nin romanından sinemaya uyarlanan filmde, Kenneth Branagh hem dedektife hayat veriyor hem de filmin yönetmen koltuğunda oturuyor. Müthiş bir trenin içinde, binbir çeşit insan var. Kar fırtınası, cinayet, zanlılar, güzel kadınlar, karizmatik adamlar. Masalla gerçeğin birbirine girdiği macerada Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz, Daisy Ridley acayip aktörler var. Haftanın en izlenesi filmlerinden.
 
"Mutluluk Zamanı"Kiralık Aşk dizisiyle kısa ömürlü işlere nispet yapan Barış Arduç ve Elçin Sangu bu kimyayı bir romantik komedi filmine taşıyalım demiş. Zengin ve çapkın Mert ile dünyevi zevklerle işi olmayan Ada'nın aşkını anlatan filmde Cengiz Bozkurt ise özgüvensiz bir adamı canlandırıyor. Romantizm ve komedi bu şekilde paylaştırılmış oluyor. Şenol Sönmez yönetmen koltuğunda.

  "Yol Ayrımı"Yavuz Turgul ve Şener Şen'i bir arada teneffüs etmeye çok alıştık. Şen elli senaryo arasından Turgul’un senaryosunu beğenmiş, “Yol Ayrımı”nda rol almaya bu şekilde karar vermiş. 

"Umudun Öteki Yüzü"Berlin'den en iyi yönetmen ödülüyle dönen Aki Kaurismäki'nin filmi "Umudun Öteki Yüzü" mültecilik kavramına kara komedi penceresinden bakıyor. Dünyanın en huzurlu ülkelerinden biri olarak anılan Finlandiya'ya kaçak olarak girmek isteyen Khaled'in mücadelesi görülmeye değer. Müzisyenler, kumarbazlar, yeraltı kahramanlarıyla dolu film haftanın izlenesi işlerinden.

  “Yanlış Anlama”Azeriler ve bizim benzer sesli ancak farklı anlamlı kelimeler yüzünden yaşadığımız iletişim sorunu yıllardır bir fıkra misali anlatılır. Bu durumun filmi yapıldı. Bize söylendiğinde cinayet sebebi olabilecek kelimelerin Azeri dilinde kullanımı çok farklı. Dolayısıyla işin içinden kendiliğinden çıkıyor komedi.

"Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali"Metin Avdaç'ın yönettiği belgesel film "Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali", Türk edebiyatının önemli isimlerinden Sabahattin Ali'nin yaşam hikayesini ikinci kez beyaz perdeye taşıyacak.

“Ağır Kelepçe”Cüneyt Faruk Arkın’ın uzun uğraşlar sonucu çektiği ve vizyona sokmayı başardığı film, bir adalet mücadelesini anlatıyor.

YORUMLAR