Naim Süleymanoğlu kimdir?

Naim Süleymanoğlu kimdir?

2017-11-12 - SİVİL MEDYA ÖZEL DOSYA EDİTÖRÜ

Bir süredir ciddi rahatsızlıklarla mücadele eden 'Cep Herkülü' lakaplı Milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu, kırdığı 46 dünya rekoru ile halter sporunun gelmiş geçmiş en önemli ismidir dersek yanlış olmaz. Türkiye ile Bulgaristan arasında yaşanan gergin siyasi ortamda, dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal tarafından adeta kaçırılarak Türkiye'ye getirilen Süleymanoğlu, o günden sonra kırdığı rekorlar ile Türk milletinin kalbine taht kurdu. İşte 'Küçük Dev Adam' Naim Süleymanoğlu'nun hayat hikayesi ve başarıları..

Naim Süleymanoğlu 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan'da dünyaya geldi.

Süleymanoğlu, bütün otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisidir.

Lakabı, yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü'dür.Halter'e henüz 9 yaşındayken başlayan Süleymanoğlu, 1981 tarihinde Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya kazanarak şampiyon olmuştur. 16 yaşında geldiğinde rekor kırarak yine şampiyon olmuştur. Aynı dönemde silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçmiştir. Böylelikle tarihin en genç dünya rekortmeni unvanını almıştır.

Bulgaristan'daki baskılartan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986 yılında Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye Büyükelçiliği'ne sığınarak Türkiye'ye iltica etti.

Bulgar zulmü

Bulgaristan’ın Türklere karşı uyguladığı sıkı asimilasyon politikalarından oradaki tüm Türkler gibi Naim de rahatsızdı.

asimilasyon

Dönemin baskıcı Bulgar hükümeti, Naim süleymanoğlu’nun “Naum Shalamanov” ismiyle müsabakalara katılmasına izin verdi. Naim dünya rekortmeni olmuştu ancak mutsuzdu Bulgaristan’da. Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov’un asimilasyon politikaları, bulgarca konuşma zorunluluğu, Türkleri dışlama çabaları… Tüm bunları sindiremiyordu Süleymanoğlu.

O dönem “Naim Süleymanoğlu Türkiye’ye kaçmak istiyor” söylentisi kulaktan kulağa yayılmaya başlamıştı. Bu söylenti bulgarları öylesine korkuttu ki Naim’i 1986 yılındaki Dünya Şampiyonası’na götürmeme kararı aldılar.

naim-halter

Kaçacağından korktukları için koruma ordusu takmışları peşine… Çalışkan karakteri ve hırsıyla, ülkeye şampiyonluklar kazandıracağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Söylentiler doğruydu. Cep herkülü, ait olduğu yere, Türkiye’ye iltica etmeyi kafasına koymuştu. Büyük firar vakti gelmişti… Fakat nasıl gerçekleşmeliydi bu zorlu kaçış?

naim-mesale

Ve Turgut Özal girdi devreye…

Korumaları atlatıp, Kendisini saklayan Türklerle bir eve sığındı önce Naim Süleymanoğlu. Durumdan Büyükelçilik haberdar edildi ve ardından olay Turgut Özal’a intikal etti.

turgut-ozal-naim

Film gibi bir kaçış hikayesi olmuştu. Naim, Melbourne’de korumaları ve kafileyi atlatıp bir kafeye oturdu ve onu arkadaki tuvaletten kaçırdılar. Datsun marka sarı bir otomobile bindirip bir kahvehaneye götürdüler. Ardından saklandıkları eve geçildi ve büyükelçilik durumdan haberdar edildi.

Naim’i getirmek için aracılar 7 milyon dolar istedi. Bu yüksek teklife rağmen Özal, “Naim derhal getirilsin” emri verdi ve özel uçak gönderdi.

turgut-naim-suleymanoglu

Dönemin Türkiye Hazine Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli şöyle anlatır Turgut Özal ile geçen diyaloğunu;

“Özal bir gün beni çağırdı acilen; ‘Bulgaristan’da Türk soyundan gelme halterci bir çocuk var, Türkiye’ye gelmek istiyor. Ancak Bulgarların ekonomik durumları çok zayıf. Aradaki kimse, onlara yedi milyon dolar verdiğimiz takdirde haltercinin bize kaçmasına izin verecekler demiş. Bana bu parayı verir misin:’ dedi. Ben hemen ‘olmaz’ dedim, ‘Bu kadar para ile ben yüz köyün içme suyunu hallederim’ dedim.”

“Beni karşısına aldı, ‘Bak, bu arkadaş Türk forması ile olimpiyatlara katılacak ve çok büyük bir ihtimalle birinci olacak. O takdirde bayrağımız göndere çekilirken İstiklal Marşımız çalınacak, bu anı dünyada milyonlarca kişi seyredecek, bu bize bir fırsattır, bu kadar küçük bir paraya, böyle büyük ve etkili reklam yapma imkânı her zaman karşımıza çıkmaz.’ dedi.”

Öngörü haklı çıkmıştı. Naim Süleymanoğlu kazandığı şampiyonluklar, kırdığı rekorlarla Türkiye’nin adını tüm dünyaya duyurdu. 1988 yılında, Time dergisine kapak olan ilk Türk sporcu olma başarısını gösterdi.

naim-suleymanoglu-time

O’nun başkaldırısı, o dönemki Bulgaristan’ın sıkı rejiminden kaçıp Türkiye’ye geri gelmek isteyen Türklerin de yolunu açtı. Göç başlamıştı… Ayrışma korkusu, sporun birleştirici gücüyle umuda dönüşmüştü.

naim-world-record

Rekorların adamı

1988 yılında Seul'da düzenlenen olimpiya'ta Türkiye adına katıldı. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kg koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak 6 dünya 9 olimpiyat rekoru kırdı. Süleymanoğlu böylece Türkiye'ye güreş dışında olimpiyatlar tarihinde ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

1992 Barselona Olimpiyatları'nda rakiplerini çok rahat geçerek altın madalyayı kazandı. Aynı sene Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi.

1993 yılında Melbourne'de düzenlenen Dünya Şampiyonasında ise 3 altın madalya kazandır ve 2 de dünya rekoru kırmayı başardı.

1994 yılında İstanbul'da yapılan şampiyonada ilk defa Türk seyircisinin karşısına çıktı. Süleymanoğlu bu şampiyonada sakat olmasına rağmen 3 dünya rekoru kırmayı başarmış bu başarı sayesinde 3 altın madalya kazanmıştır.

1995'de Çin'de düzenlenen dünya şampiyonasında sakatlığı devam etmesine rağmen 3 altın madalya kazanmayı başarmıştır.1988 yılında Cardiff'de düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil eden Süleymanoğlu, 3 altın madalya kazanmıştır.

1994 senesinde Varşova'da düzenlenen şampiyonada sadece üç kaldırış gerçekleştirdi ve burada 3 dünya rekoru kırmıştır. 1995 yılında Avrupa Halter Şampiyonası'nda sakat olmasına rağmen 1 altın ve 2 gümüş madalya kazanmıştır.

Naim Süleymanoğlu, toplam 46 kere dünya rekoru kırmıştır.

YORUMLAR