'Dünyada en çok ziyaret edilen 100 şehir' arasında 4 Türk şehri

'Dünyada en çok ziyaret edilen 100 şehir' arasında 4 Türk şehri

2017-11-09 - SİVİL MEDYA EKONOMİ EDİTÖRÜ

Türkiye’den İstanbul, Antalya, Edirne ve Artvin, uluslararası araştırma şirketi "Euromonitor International” tarafından hazırlanan, "Dünyada en çok ziyaret edilen 100 kent" sıralamasında yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin güzelliklerini dünyaya daha fazla tanıtmak için dünyaca ünlü dijital seyahat medyası Lonely Planet ile işbirliği yaptı.

Türkiye’den İstanbul, Antalya, Edirne ve Artvin, uluslararası araştırma şirketi "Euromonitor International” tarafından hazırlanan, "Dünyada en çok ziyaret edilen 100 kent" sıralamasında yer aldı.

Londra’da yapılan Dünya Turizm Fuarı çerçevesinde açıklanan listede, geçen yıl 12 milyon 290 bin ziyaretçiyle Hong Kong ilk sırada yer buldu. Yaklaşık 21,2 milyon turist ile Tayland’ın başkenti Bangkok ikinci sıraya yerleşirken, üçüncü ise 19.2 milyon ziyaretçiyle İngiltere’nin başkenti Londra oldu.

2016’da yapılan ve en az 24 saatlik konaklamayı içeren ziyaretlerin baz alınarak hazırlandığı listede, İstanbul da 9 milyon 174 kişiyle 15’inci sırada yer aldı. Listede 29’uncu sıraya 6,1 milyon turistle Antalya, 68’inci sıraya 2,8 milyon turistle Edirne, 85’inci sıraya da 2.4 milyon turistle Artvin yerleşti.

Bu arada rapordaki öngörülere göre de 2020 yılında İstanbul'u 9,5 milyon, Antalya’yı 7 milyon, Edirne’yi 3 milyon ve Artvin’i de 2,8 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

Dünyaca ünlü dijital seyahat medyasından Türkiye tanıtımı

Dünyaca ünlü dijital seyahat medyasından Türkiye tanıtımı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin güzelliklerini dünyada daha fazla kişiye duyurmak için dünyaca ünlü dijital seyahat medyası Lonely Planet ile işbirliği yaptı.

Sosyal medyadaki uluslararası tanıtım ağı Turkey Home projesi kapsamında Türkiye'ye has lezzetler ve el sanatlarının da tanıtıldığı 3 film çekildi.

Filmlerde, Türkiye’nin kültürel, doğal ve tarihi zenginlikleri ön planda.  Seyahat blog yazarı Macca Sherifi de, röportajlar ve deneyimleriyle izleyiciyi Türkiye’ye davet edecek.

Önümüzdeki günlerde yayınlanacak tanıtım filmlerinin 10 milyonun üzerinde takipçiye ulaşması bekleniyor. 
 

YORUMLAR