Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yılı kutlu olsun

Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yılı kutlu olsun

2017-10-29 - SİVİL MEDYA GÜNDEM EDİTÖRÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yılı, yurt genelinde ve yurt dışındaki temsilciliklerde çeşitli törenlerle kutlanıyor. Antalya'daki kutlamalar kapsamında düzenlenen fener alayında, 600 metrelik Türk bayrağı taşındı. Avustralya’nın Melbourne kent merkezindeki göndere İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrakları çekildi. Google, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla özel logo hazırladı. Bakanlar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında vereceği resepsiyonda yaşam hikayeleriyle topluma örnek olan vatandaşlarla bir araya gelecek.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yılı, yurt genelinde ve yurt dışındaki temsilciliklerde çeşitli törenlerle kutlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti. Fener alayında 600 metrelik Türk bayrağı açıldı

Muratpaşa Belediyesi ve Cumhuriyet için Antalya El Ele Platformu tarafından, Konyaaltı Caddesi'ndeki varyantta fener alayı düzenlendi. Ellerinde bayrak, döviz ve Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafları bulunan binlerce Antalyalı, Konyaaltı Beach Park girişinde toplandı.

Fener alayında 600 metrelik Türk bayrağı açıldı

Geniş güvenlik önlemi alan güvenlik güçleri, Seyir Terası mevkisinde bariyerler kurarak geçiş sırasında katılımcıların üst aramasını yaptı, helikopterle tedbir alındı. Polis, caddeye açılan ara sokakları da güvenlik şeritleriyle kontrol altına aldı.

Ellerinde fenerler ve Türk bayrakları taşıyan çok sayıda kişi, Cumhuriyet Meydanı'na hareket etti. Fenerler ve 600 metrelik Türk bayrağıyla yürüyüşe katılanlar, Konyaaltı Caddesi'nden meydana kadar yürüdü.Melbourne kent merkezine Türk bayrakları çekildi

Cumhuriyetin 94. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında, Melbourne kent merkezindeki Federasyon Meydanı’nda bayrak çekme töreni düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Melbourne Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı, Konsolos Mehmet Uçar, sivil toplum kuruşlarının temsilcileri ile vatandaşların katıldığı kutlama töreninde, meydandaki direklere Türk bayrakları çekildi.

İstiklal Marşı eşliğinde Federasyon Meydanı’ndaki 8 göndere çekilen Türk bayrakları, 24 saat boyunca burada kalacak.Melbourne’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde, yarın akşam başkonsolosluk rezidansında resepsiyon verilecek.

Google Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı

Google Cumhuriyet Bayramını kutladı

Google, ana sayfasındaki Cumhuriyet Bayramı'na özel hazırlanan "doodle" ile Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor. Sayfa tıklandığında Türk Bayrağı dalgalanmaya başlarken, kullanıcılar daha sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfalara yönlendiriliyor.

"Doodle" uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek dikkati çekmeyi amaçlıyor.

İnternet kullanıcıları, özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye ve konuya özel, daha ayrıntılı bilgilere erişebiliyor.

Bakanlardan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

Bakanlardan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, "'Cumhuriyet'i biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz' diyerek, Cumhuriyet'e ve değerlerine sahip çıkma görevini milletimize veren büyük Atatürk’ün bu emaneti dünya var oldukça yaşayacak, devletimiz ebet müddet bu topraklarda milletimize hizmet edecektir. İçte ve dışta devletimizin, milletimizin, vatanımızın birliğine, bütünlüğüne, bekasına kast etmeye kalkanlara hiçbir şekilde müsaade edilmeyecek, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. Bunun en son göstergesi 15 Temmuz olmuş, milletimiz adeta destan yazarak kendi istiklaline ve Cumhuriyet'in değerlerine sahip çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da başlattığı Kurtuluş mücadelesinin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin kurulmasıyla, geri dönülmez biçimde taçlandığını bildirdi.

"29 Ekim 1923, tarihimizin en müstesna günlerinden biridir. Cumhuriyet ve bağımsızlığımız, bizim gözbebeğimizdir." değerlendirmesinde bulunan Özlü, bunu her koşulda korumanın, yüceltmenin, ileriye taşımanın ve büyütmenin binlerce yıllık şerefli tarihin ve gelecek nesillere olan sorumluluğun bir gereği olduğunu kaydetti.

Bugün, Cumhuriyetin 100. yılı için koydukları hedeflere bir adım daha yaklaştıklarını vurgulayan Özlü, "Bilimde, sanayide ve teknolojide dünyanın gerisine düşmeyecek, ileri sanayi ülkesi hedefine doğru güven içinde yürüyecek, bütün ekonomi politikalarımızın merkezine sanayileşmeyi koyacak, yetişmiş insan kaynağımızla birlikte Türk sanayi devrimi için gece gündüz çalışacak, Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkacak, büyük ve güçlü Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk milletinin bundan 94 yıl önce zor şartlara ve bütün imkansızlıklara rağmen ümidini kaybetmeden Cumhuriyeti kurduğunu hatırlattı.

Milletin bağımsızlık mücadelesi ve vatan sevgisi sayesinde ilan edilen Cumhuriyetin Türkiye tarihinin en önemli dönüm noktası olduğuna işaret eden Zeybekci, halkın bağımsızlığından asla taviz vermeyerek, inanç ve kararlılıkla istiklal mücadelesini zaferle sonuçlandırdığını bildirdi. 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak

Bakan Bak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajına, "Azim, inanç ve cesaretin vücut bulduğu bir destanın neticesinde, büyük fedakarlıklar ve ağır bedellerle kurulan Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü gururla kutluyoruz" şeklinde başlayan Bakan Bak, "94 yıl önce şehitlerimizin kanı ve aziz milletimizin irfanıyla hamuru yoğrulan Cumhuriyetimiz; aradan geçen zaman içinde pek çok atılım yaşamıştır. Memleketin istikbal ve istiklali açısından kıymetli olan bu atılımların pek çoğunun, 15 yıllık hizmet dönemimiz içinde gerçekleşmiş olması bizim için büyük bir gurur vesilesidir." ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki

Türk milleti için de 29 Ekim 1923 tarihinin büyük anlam ifade ettiğini vurgulayan Özhaseki, "Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Anadolu'da başlayan işgale direnen aziz milletimiz, Gazi Mustafa Kemal öncülüğünde gerçekleştirdiği milli mücadeleyi, cumhuriyetin ilanıyla taçlandırır." değerlendirmesinde bulundu.

Büyük fedakarlık ve insanüstü gayretle kurulan Türkiye'nin, cumhuriyet ile beraber muasır medeniyetler yolunda en büyük adımlardan birisini attığını ifade eden Özhaseki, milli iradenin vasıtası cumhuriyete dün olduğu gibi bugün de kastedenlerin bulunduğunu bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba

Cumhuriyet'in milyonlarca vatandaşın ortak iradesiyle 94 yıldır bu topraklara daha sağlam, daha derin bir şekilde kök saldığını vurgulayan Fakıbaba, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Aziz milletimiz Kurtuluş Savaşı’nda topraklarımıza kast eden emperyalist güçlere karşı, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin genç-ihtiyar, kadın-erkek demeden birlik ve beraberlik içerisinde geçit vermemiştir. Kurtuluş mücadelesinde Gazi Mustafa Kemal’in söylediği 'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' sözüyle bağımsızlığına sahip çıkan asil milletimiz, 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminde de çelik gibi iradesi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde aynı emelleri boşa çıkarmıştır. 15 Temmuz, kuruluş felsefemize hayat veren irade ve ruhun, 94 yıl önce olduğu gibi halen taze olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Cumhuriyetimizin bu topraklara saldığı sağlam köklerle ülkemizin hangi bölgesinde olursa olsun tarlada çalışan çiftçisinden mühendisine, doktorundan kahvehanede çalışan çaycısına, öğretmeninden işçisine kadar bu ülkede yaşayan herkes, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak eşit, insan gibi yaşama ve kendini geliştirme hakkına sahiptir. Dolayısıyla milletimizin bütün fertlerini vatandaşlık temelinde birleştirmiş olmasını, Cumhuriyetimizin en önemli başarısı olarak görüyorum."

Külliye'de çok özel ziyaretçiler ağırlanacak

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna sanat, spor ve iş dünyasından isimler ile çeşitli meslek kuruluşlarının temsilcileri iştirak edecek.

Külliye'deki resepsiyonun davetlileri arasında, yaptıkları çalışmalar ve yaşam hikayeleriyle gündeme gelen ve topluma örnek olan vatandaşlar da bulunuyor.

"Rizeli Heidi", köpeği Tomi ile gelecek

Resepsiyona, yeni doğum yapmış keçiyi sırtında, yavrusunu ise köpeği Tomi'nin sırtındaki okul çantasına koyarak barınağa götüren 12 yaşındaki Rizeli Hamdu Sena Bilgin, köpeği Tomi ile davet edildi.Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Yağcılar köyünde hayvancılıkla geçimini sağlayan Atilla ve Havva Bilgin çiftinin 3 çocuğundan en küçüğü olan Hamdu Sena, Atatürk Ortaokulu 6. sınıfta eğitim görüyor.

Veteriner hekim olmak isteyen ve "Rizeli Heidi" olarak bilinen Bilgin'in keçi ve köpeğiyle fotoğrafı sosyal medyada büyük ilgi görmüştü."Koltuklar kirlenmesin" diyen madenciler

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) işletmesinde çalışan ve bindikleri otobüste "koltuklar kirlenmesin" diye ayakta yolculuk eden maden işçileri, resepsiyonun davetlileri arasında yer alıyor.

İşçiler, otobüsün boş koltuklarını kirletecekleri düşüncesiyle 5 kilometrelik yolu ayakta gitmişti.Engelli yeğenine 40 yıldır annelik yapıyor

Resepsiyona, anne ve babasını kaybeden 41 yaşındaki bedensel ve zihinsel engelli yeğeni Murat Memiş'in bakımını 40 yıldır tek başına üstlenen, Çorum'da yaşayan 67 yaşındaki Pakize Memiş de davet edildi.

Ayrıca temizlikçilikten patronluğa uzanan başarı hikayesine imza atan 38 yaşındaki Şehriban Şahin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda hazır bulunacak."İncir cipsi" ile girişimci olan anne-kız

Aydın'ın Kuyucak ilçesinde inciri farklı şekilde kurutarak elde ettiği ve "incir cipsi" adını verdiği ürünle başarılı bir girişimcilik örneği sergileyen Semra Ünal ve İstanbul Üniversitesi'nde okuyan 22 yaşındaki kızı Gizem Ünal da resepsiyonda yer alacak."Bomba Bulan Casus Drone"

Terörün bölgeye verdiği zarardan etkilenerek toprağa gömülü patlayıcıların yerini tespit edebilen insansız hava aracı tasarlayan, Muş'ta yaşayan ortaokul öğrencisi Mert Delibalta da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki resepsiyonunun davetlileri arasında bulunuyor.

YORUMLAR