Kozmetik devi Dove'dan ırkçı reklam

Kozmetik devi Dove'dan ırkçı reklam

2017-10-09 - SİVİL MEDYA MAGAZİN EDİTÖRÜ

Ünlü kozmetik ve temizlik markası Dove, Facebook üzerinden yayımladığı ırkçı reklamla büyük tepki topladı. Reklamın ardından sosyal medyada eleştiri yağarken pek çok kullanıcı markayı boykot etme kararı aldı. İşte, Dove'un yayınladığı sosyal medyayı birbirine katan o reklam...

Ünlü kozmetik markası Dove, Facebook'ta yayımladığı ırkçı reklam sonrası büyük tepki topladı. Reklamda yer alan Dove şampuan reklamında, kahverengi tişörtü olan siyahi bir kadın tişörtünü çıkararak beyaz kızıl saçlı Asyalı bir kadına dönüşüyor. Irkçı reklam sonrası sosyal medyada yoğun eleştiriye tutulan şirketten özür açıklaması geldi.  Marka, siyahi bir kadının Dove marka şampuan kullandıktan sonra beyaz bir kadına dönüşmesini gösteren reklam filminden pişman olduklarını söyledi. Reklamın ardından tepki yağarken pek çok kullanıcı markayı boykot etme kararı almıştı.

SOSYAL MEDYAYI ÇALKALAYAN REKLAM FİLMİNDEN ÖZÜR AÇIKLAMASI

Reklamda kahverengi tişörtü olan siyahi bir kadın tişörtünü çıkararak beyaz kızıl saçlı Asyalı bir kadına dönüşüyor. 

Siyahi bir kadının Dove marka şampuan kullandıktan sonra beyaz bir kadına dönüşmesini gösteren reklam filminin ardından markaya boykot çağrıları yaparken, şirket bir özür açıklaması yayımladı.

''IRKÇILIĞI AKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR''

Markayı boykot eden kişilerden biri "Açık açık ırkçılığı aklamaya çalışıyorlar, temizlik ve beyaz olmak aynı şey değil" ifadelerini kullandı.

DOVE TARAFINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Reklamın, sosyal medyada büyük yankı uyandırmasının ardından şirket Twitter'da:  "Facebook'ta geçtiğimiz günlerde yayınlanmış olan bir reklamımız bazı hassasiyetleri kaçırdı. Sebep olduğu durumdan derin üzüntü duyuyoruz" diye paylaşım yaptı.YORUMLAR