Elazığ'ın tek kadın balıkçısı

Elazığ'ın tek kadın balıkçısı

2017-10-09 - SİVİL MEDYA YAŞAM EDİTÖRÜ

Elazığ'da yaşayan iki çocuk annesi Zuhal Polat, ailesinin geçim sıkıntısı yaşaması üzerine bir yıl önce yakınlarından borç alarak açtığı balıkçı dükkanı ile iş hayatına atıldı.

Elazığ'da yaşayan Zuhal Polat, ailesinin geçim sıkıntısı çekmesi üzerine bir yıl önce açtığı balıkçı dükkanı ile iş hayatına atıldı.

Kent merkezinde yaşayan iki çocuk annesi Polat (35), eşinin mevsimlik işlerde çalışması nedeniyle ailesine destek olmak amacıyla yakınlarından aldığı borç parayla Vali Fahribey Caddesi'nde bir yıl önce balıkçı dükkanı açtı.

Polat, dükkanında sabahın erken saatlerinde başladığı işini akşam saatlerine kadar tek başına sürdürüyor. Kent merkezinde balıkçılık yapan 35 erkek arasında tek kadın olan Polat, evindeki ve dükkanındaki işlerini aksatmadan yürütüyor.

Polat, 12 yıldır evli olduğu eşinin mevsimlik işçi olarak çalışmasından dolayı kış aylarında işsiz kaldığını, bu nedenle 2 çocuklu ve kirada oturan bir aile olarak zaman zaman geçim sıkıntısı yaşadıklarını belirtti.

Fırat Üniversitesi Seracılık ve Süs Bitkileri Bölümünden mezun olduğunu ancak iş bulamadığını anlatan Polat, Keban ilçesinde büyüdüğünü, ilçenin barajdan dolayı balıkçılığı ile öne çıktığını dile getirerek, "Keban demek, balık demek. Balıkçılığın iyi olacağını düşünerek böyle bir işe giriştim.'' diye konuştu.Kadınlar daha özenli

Polat, kentte kendisinden başka kadın balıkçı olmadığını dile getirerek, şunları söyledi:

"Elazığ halkı daha önce kadın balıkçı görmemiş, alışmamışlar ama alışacaklar. Kadınların her ortamda olması gerekir. Belediyeye ruhsat almaya gittiğim zaman şaşırdılar, 'İlk bayan balıkçı olacaksınız.' dediler. İnsanlarından farklı tepkiler alıyorum. Bence en çok kadınların bu sektörde olması gerekir çünkü kadınlar evine, çocuklarına gösterdiği özeni müşterisine de gösterecektir. Ayrıca çocuklarımız balık yemeli, balık hayatımızda olmalı.''

YORUMLAR