Herakles Lahdi törenle ziyarete açıldı

Herakles Lahdi törenle ziyarete açıldı

2017-09-24 - SİVİL MEDYA KÜLTÜR SANAT EDİTÖRÜ

Antalya Müzesi'nde Bakan Kurtulmuş'un da katıldığı törenin ardından Herakles Lahdi ziyarete açıldı..

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Herakles Lahidi'nin ziyarete açılış törenine katıldı. Kurtulmuş'un konuşmasının ardından Herakles Lahdi törenle Antalya Müzesi'nde ziyarete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş'un konuşmasından satır başları;

Herkesin gözünü diktiği yer Anadolu toprakları, Türkiye ise, tarihi ve kültürel bakımdan herkesin gıpta ettiği ülke de Türkiye'dir. Millet olarak bu zenginliklerimizin farkında olduğumuzu, kıymetini daha iyi bildiğimiz ifade ediyoruz. Şu anda yeryüzüne çıkmamış olan bütün eserleri günyüzüne çıkarmayı Allah nasip etsin. Sizlerin katkısı ile farkındalık oluşturarak tarihi mirasımıza sahip çıkıyoruz. Bir kez daha emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, bakanlarımıza teşekkür ediyoruz. Herakles Lahdi'nin Türkiye'ye, Anadolu topraklarına hayırlı olmasını diliyorum.

Bakan Kurtulmuş'un konuşmasının ardından törenle Herakles Lahdi, ziyaretçilere açıldı.

Herakles Lahdi

Türkiye'ye bu yıl iadesi sağlanan 41 eserden biri olan lahid son yıllarda iade edilen en önemli eserler arasında yer alıyor. Milattan sonra 2'nci yüzyıla tarihlenen Roma Dönemi lahid üzerinde Herakles'in 12 işi tasvir ediliyor. Arkeoloji literatüründe 'Torre Nove' olarak adlandırılan tipte 'Küçük Asya Lahit' grubuna giren 'Herakles Lahdi' yaklaşık 235 cm boyunda, 112 cm genişliğinde ve 3 ton ağırlığında.

YORUMLAR