Meci̇diyeköy-Mahmutbey metrosunda ışık göründü

Meci̇diyeköy-Mahmutbey metrosunda ışık göründü

2017-08-12 - SİVİL MEDYA ÖTEKİ GÜNDEM EDİTÖRÜ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Kabataş-Meci̇diyeköy-Mahmutbey metro hattının tünel kazı işlemi sona eren Meci̇diyeköy-Mahmutbey bölümünde incelemelerde bulundu. Başkan Topbaş, “2019’da İstanbul’daki raylı sistemlerin uzunluğu 435 kilometre civarına gelecek. İstanbul dünyada modern metrolara erişen sayılı kentlerin başında olacak” dedi.

İstanbul Büyükşehi̇r Beledi̇ye Başkanı Kadi̇r Topbaş, Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun kazı çalışmalarının sona erdiğini belirterek, "Hat 2019'un ilk aylarında devreye girecek. Günde bir milyon insan buradan geçecek. 8 ilçeden geçecek bu hat, Bağcılar'dan Kabataş'a kadar vatandaşlarımızın denize ulaşımını ve diğer sistemlerle entegre olmasını sağlayacak. Toplam 24,5 kilometrelik bir hattan bahsediyorum. 19 istasyonu var. İstanbul'un önemli hatlarından biri haline gelecek." dedi.Topbaş, İstanbul Büyükşehi̇r Beledi̇yesi'nin önemli ulaşım projelerinden biri olan Kabataş-Meci̇diyeköy-Mahmutbey metro hattının tünel kazı işlemi sona eren Meci̇diyeköy-Mahmutbey bölümünde incelemelerde bulundu.

Alibeyköy Fevzi Çakmak Caddesi Çobançeşme Parkı yanındaki istasyondan tünele giren Topbaş, basın mensuplarıyla yaklaşık 1,5 kilometre yürüyerek, Kağıthane Kültür Merkezi arkasındaki duraktan çıktı."150 kilometre aktif, 257 kilometre devam eden metro hattı var"

Topbaş, metro çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Kentte 8,5 kilometresi metro olmak üzere 45 kilometre raylı sistemi hizmete aldık. Şu anda 150 kilometre aktif olarak çalışan, 257 kilometre de inşaatı devam eden metro var. Bunun maliyeti 35 milyar lira. Çok ciddi bir maliyet. Buralarda 15 bin kişi çalışıyor. 24 saat çalışıyorlar. Her yerde bir iş, yatırım var. Devasa yatırımlar. Kaynaklar çarçur edilse, yolsuzluk olsa, bu yatırımların hiçbiri olmaz. Birileri farklı konuşabilir. Biz işimize bakıyoruz. Metro ağırlıklı olmak üzere adeta İstanbul'un altını demir ağlarla örüyoruz. İstanbul, dünyadaki en gelişmiş metro ağına ulaşacak. Hedefimiz bin 22 kilometre. Master planları böyle çıktı. En fazla yarım saat yürüme mesafesinde metroya ulaşma imkanı olacak. Milyonlarca insan yer altında hareket ediyor olacak."Ümraniye hattı sürücüsüz sistem nedeniyle gecikti

Sürücüsüz sistemleri devreye almaya başladıklarını hatırlatan Topbaş, "Bunu yapmak çok kolay değil. En az 11-12 ay test süreci gerekiyor. Ümraniye bu nedenle gecikti. Diğer sistemi yapmış olsaydık şimdiye çoktan bitmişti. Bu hatta 850 insan tasarrufu demektir bu. Ancak diğer taraftan çok akıllı, kurgulu, zamanı çok iyi değerlendiren bir sistem ortaya çıkıyor. İstanbul bundan sonra çok daha keyifli bir ulaşım imkanına kavuşacak." diye konuştu."Hat, 2019'un ilk aylarında devreye girecek"

Topbaş, inceleme yaptığı metro hattının maliyetinin, 3 milyar 800 milyon lira olduğunu ve bunun büyük çoğunluğunu kendi kaynakları, gerisini ise uzun vadeli borçlanma ile karşıladıklarını belirtti.Hattın 2019'un ilk aylarında devreye gireceğini belirten Topbaş, şu bilgileri verdi:

"Günde bir milyon insan buradan geçecek. 8 ilçeden geçecek bu hat, Bağcılar'dan Kabataş'a kadar vatandaşlarımızın denize ulaşımını ve diğer sistemlerle entegre olmasını sağlayacak. Toplam 24,5 kilometrelik bir hattan bahsediyorum. 19 istasyonu var. İstanbul'un önemli hatlarından biri haline gelecek. Şu anda bu hatta sözleşme aşamasına geldiğimiz 18,5 kilometrelik 11 istasyonlu Mahmutbey-Halkalı-Başakşehir-Esenyurt metrosu var. İmzalama aşamasına geldik. Bu metro hattı da bu hatla birleştiği zaman Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar olmak üzere sistem birbirine bağlanmış olacak. 400 kilometre yapacağımızı söylediğimiz zaman 'Yapamazsınız' demişlerdi. Her şeye rağmen inşallah 2019'da 435 kilometre civarında bitmiş ve bitme noktasına gelmiş olacak. Şimdi bin 20 kilometreden bahsediyoruz."

Entegrasyon noktaları

Kabataş İstasyonunda; Kabataş- Taksim Füniküleri ve Eminönü -Kabataş Tramvayı ile Mecidiyeköy İstasyonunda; Yenikapı-Hacıosman Metrosu ile Karadeniz Mahallesinde; Topkapı- Sultançiftliği Hattı ile Mahmutbey İstasyonunda; Bağcılar (Kirazlı)-Başakşehir Hattı ile entegre olacak. 

Mecidiyeköy-Mahmutbey yönü tünel kazıları bitti. Kabataş-Mahmutbey arası Tünellerin yüzde 82,5’i tamamlandı. Kazılar 5 TBM ile yapılıyor. Kağıthane ve Alibeyköy vadileri 2 viyadükle geçilecek, Metro yüzeye çıkacak ve viyadükte İstasyon olacak.Ulaşım süreleri

-Beşiktaş-Mecidiyeköy 5,5 Dk 
-Mecidiyeköy -Alibeyköy 7,5 Dk 
-Çağlayan- Gaziosmanpaşa 13 Dk 
-Beşiktaş -Sarıyer Hacıosman 25,5 Dk 
-Mahmutbey-Mecidiyeköy 26 Dk 
-Beşiktaş -Mahmutbey 31,5 Dk 
-Mahmutbey-Yenikapı 39,5 Dk 
-Mahmutbey-Sarıyer Hacıosman 45 Dk 
-Mahmutbey-Üsküdar 48,5 Dk 
-Mahmutbey-Kadıköy 52 Dk 
-Mahmutbey-S. Gökçen 95,5 Dk 
Bahçeşehir Metrosunun İlavesiyle; 
-Mahmutbey- Bahçeşehir - 21,5
-Beşiktaş- Bahçeşehir - 52 Dk
-Yenikapı - Bahçeşehir - 43,5 Dk
-Halkalı Toplu Konut-B.Şehir-27 Dk
Taksim- Bahçeşehir - 51 Dk
Kadıköy - Bahçeşehir - 60 Dk

İstasyonlar

Kabataş, Beşiktaş, Yıldız, Fulya, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Çırçır Mahallesi, Veysel Karani-Akşemsettin, Yeşilpınar, Kazım Karabekir, Yeni Mahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent-Giyimkent, Yüzyıl - Oruç Reis, Göztepe Mahallesi, Mahmutbey

GÖZTEPE PARKI’NA SPOR ALANI VE YEŞİL KORUNARAK METRO Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu’nun da inşaatına başlandığını hatırlatan Kadir Topbaş, “Basınımıza özellikle ifade etmek istiyorum; Göztepe Parkı geçmişte nasıldı, ne hale geldi? Müthiş bir park haline geldi ve biz yaptık. Geçmişte konuşanlar bugün oradan çıkmıyor, orada yaşıyor. Hamdolsun yaptık. Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu inşaatı kapsamında Göztepe Parkı’nın içinde bulunan 7 tane tenis kortunun bulunduğu alana metro istasyonu geliyor. Bu kortları geçici olarak kapatacağız, kazılarımızı yapacağız. Daha sonra metro istasyonuyla birlikte yine 7 tane tenis kortunu yerine koyacağız. Bunu burada özellikle Kadıköy ve bölge halkına duyurmak istiyorum. Yanlış değerlendirmesinler. Yapacaklarımızı ortaya koyuyoruz. Cumhurbaşkanımızın önderliğindeki AK Partili belediye anlayışını ortaya koymaktayız. Türkiye’de ve dünyada hiçbir belediye ile kendimizi mukayese etmiyoruz. İstanbul’un kendi gücü kendisine yeter. Bizim yaptığımız çalışmalar dünyada da birçok şehre örnek oluyor” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR