Almanlara Konya izni

Almanlara Konya izni

2017-08-11 - SİVİL MEDYA GÜNDEM EDİTÖRÜ

Türkiye’nin Alman parlamenterlere ziyaret izni vermemesi üzerine, Alman hükümeti ve Federal Parlamento haziran ayında İncirlik Üssü’nde bulunan 260 dolayındaki askeri ile 6 adet Tornado keşif uçağı ve yakıt ikmal uçaklarını Ürdün’e kaydırma kararı almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'daki NATO Üssü'nü ziyaret edecek Alman vekiller için 'NATO çerçevesi içinde Almanların bu talebine NATO ile de görüşmelerimizi yaparak olumlu bir yaklaşım sergiledik. Bu İncirlik olayı değil, daha farklı bir olay' dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da "Alman heyetine Konya ziyaretini biz önerdik. İncirlik'i uygun görmedik, Konya'yı uygun gördük." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışı gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Alman vekillerin Türkiye ziyaretine ilişkin, "Bu İncirlik olayı değil. Gerek Milli Savunma Bakanlığımız olmak üzere Dışişleri Bakanlığımızla birlikte bu süreci yönetiyorlar" dedi. Erdoğan şöyle devam etti: "NATO çerçevesi içinde Almanların bu talebine NATO ile de görüşmelerimizi yaparak olumlu bir yaklaşım sergiledik. Bu İncirlik olayı değil, daha farklı bir olay. Milli Savunma Bakanlığımız ve Dışişleri Bakanlığımız bu süreci yönetiyor."

8 Eylül'de Konya'daki NATO misyonunda görevli Alman askerleri ziyaret edecek olan Alman parlamenter heyetine NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller' eşlik edecek.

Çavuşoğlu: İncirlik'i değil, Konya'yı uygun gördükDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Almanya ile yaşanan gerilimle ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, 2Alman heyetine Konya ziyaretini biz önerdik. İncirlik'i uygun görmedik, Konya'yı uygun gördük. Savunma Komisyonun temsilcileri gelecek. Alman Meclisi'nde PKK'ya destek veren milletvekilleri var. Avrupa'nın terör örgütleriyle arasına mesafe koyması lazım" dedi.
 

YORUMLAR