Manas Destanı artık Türkçe

Manas Destanı artık Türkçe

2017-08-09 - SİVİL MEDYA KÜLTÜR SANAT EDİTÖRÜ

Dünyanın en büyük destanları arasında gösterilen Manas Destanı Türkçe olarak basıldı. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Manas Destanı’nın Türkçe basımının tanıtım törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov, Kırgızistan Devlet Sanatçıları, Kırgızistan’dan ve Türkiye’deki Kırgızistanlı akademik personel ile birlikte çok sayıda Türk ve Kırgızistanlı vatandaş katıldı. Ayrıca, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki dostluğu daha da pekiştirecek olan Manas Heykeli, Sütlüce sahilinde düzenlenen görkemli törenle açıldı.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, Manas Destanı’nın Türkçe olarakta basılmasının Türk dünyası açısından önemli olduğunu vurguladı. 

Manas Destanı’nı Önemsiyoruz

İstanbul’un medeniyetler beşiği olduğunu ve tarihin de çeyiz sandığı olarak görüldüğünü hatırlatan Başkan Topbaş, “Bugün Manas Heykeli’nin açılışını birlikte yaptık ve şimdi de Manas Destanı’nın Türkçe basımının tanıtım törenindeyiz. Kadim bir medeniyete mensubuz. Engin tarihimiz ve geçmişimiz var. Aynı toprakların evlatlarıyız. Aynı topraklardan koparak gelip medeniyetler kurmuş milletleriz. Bizim ortak değerlerimiz var. Bu ortak değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarılması yansıtılması çok önem arz etmekte. İşte bu bakıma Manas Destanı’nı önemsiyoruz” diye konuştu.Manas Destanı’nın Türkçe’ye kazandırılmasının çok önemli bir gelişme olduğunu ve Türk dünyası için de büyük anlamlar ifade ettiğini dile getiren Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “Geçmişte binlerce yıllık tarihimizdeki destansı olaylar, kahramanlıklar hep sözel tarihle, sözel ifadelerle ve destanlarla ağızdan ağıza, ozanlarla dilden dile nakledildi ve öyle yansıdı, günümüze kadar geldi. İşte burada Manasçıların yaptıkları bir noktada da bu demektir. Yani okuma yazma bilmeyen dahi olsa destandan haberdar olsun, nasıl bir tarihe sahip olduklarını bilinsin diye. Manas Destanı dünyada çok farklı özelliklere sahip. Bir yaşamı, bir kültürü, değerleri ve geçmişi adeta özetleyen ama oldukça kapsamlı bir eser. Bu Türk dünyası için önemli bir armağan. Geçmişten günümüze yansıyan önemli bir yansıma. Böyle güzel Manas Destanı’nın kahramanı olan Manas Ata’nın heykelinin İstanbul’a kazandırılması bize bir farklı ufuk açtığını ifade etmek istiyorum. 

Böylece bu medeniyetler kenti İstanbul’da, bu güzelliği özellikle Kırgız dostlarımızın bu kente geldiklerinde gurur duyacakları, başka milletlerin de ziyarete geldiği zaman neler olup bittiğini görebilecekleri bir güzelliği ortaya koyduk. Bu da bize gurur vermektedir.”Hz. Mevlana’nın, “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır” sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, “Bizim duygularımız bir, değerlerimiz bir, arzumuz dünyanın huzuru barışı ve geleceği. Biz Türk milleti olarak önemli katkılar sunmaya her zaman hazırız. Bu hassasiyeti her daim göstermekteyiz” ifadelerini kullandı.

Manas Destanı’nın Türkçe’ye kazandırılmasında emeği geçenlere de teşekkür eden Başkan Topbaş, “Türk Dünyası Belediyeler Birliği’mizin de Manas Destanı’nı Türkçeleştirmek ve ilk defa bir başka anlaşılır dilde yazılmasını sağladığı için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

TİKA’ya TeşekkürTörende konuşan Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov da Manas Destanı’nın insanlara terbiye veren bir destan olduğunu, Kırgız halkının da önemli bir mirası olduğunu belirterek, “Manas Destanı’nın Türkçeleştirilmesinde ve basımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Manas Destanı’nın Türkçe ’ye çevrilmesinde aralarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TİKA, Kültür A.Ş’nin de bulunduğu kurumlara teşekkür eden Ceenbekov, "TİKA, her zaman yanımızda. Bağımsızlığımızı kazandığımızdan beri, büyük yardımları oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a teşekkür ediyorum. Böyle destek her zaman olmaz. İki gündür çok iyi bir şekilde ağırlandık."

Konuşmaların ardından, Kırgız Başbakan Ceenbekov, kendisine ev sahipliği yapan Başkan Topbaş’a Türkçe’ye çevrilen Manas Destanı’nı anlatan kitabı hediye etti.  Başbakan ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim edilmesi için Manas Destanı’nın Türkçe dev nüshasını da Topbaş’a teslim etti. Emaneti teslim alan Topbaş, konuk başbakana,  kitabı bu akşam İstanbul’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a elden vereceğini söyledi.

Programda ayrıca Kırgızistan devlet sanatçıları ve Kırgız sanatçılar müzik ve dans gösterisi sundu.

SÜTLÜCE’DE MANAS HEYKELİ

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki dostluğu daha da pekiştirecek olan Manas Heykeli, Sütlüce sahilinde düzenlenen görkemli törenle açıldı. Manas Heykeli’nin açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Kadir Topbaş’ın yanı sıra Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile birlikte çok sayıda Kırgız ve Tük davetli katıldı.
Sütlüce Parkı’nda düzenlenen görkemli tören beş yüz bin beyitten oluşan Manas Destanı’nda örnekler sunulmasıyla başladı. Sıcak havaya rağmen vatandaşların yoğun katılım gösterdiği Manas Heykeli açılış töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Kadim medeniyetler şehri İstanbul’a önemli bir kültür izi bırakmak üzere tarihe birlikte tanıklık etmekteyiz” dedi.

Açılışını yaptıkları Manas Heykeli’nin hem İstanbul’da yaşayanlar hem de İstanbul’u ziyaret edenler için farklı anlamlar taşıyacağına vurgu yapan Başkan Topbaş, “Tarihin akışından günümüze önemli kayıt düşen, adeta bir ansiklopedi özelliği gösteren bu eserin sahibinin bu kültür vadisi olarak düşündüğümüz Haliç Sahili’nde yer alması bir başka anlam taşımaktadır. Biz medeniyetler beşiği bu kentte tarihin çeyiz sandığı dediğimiz farklılıkların zenginliğini yaşayan bu şehirde dost ve kardeşlerimizin de burada izlerinin bulunması bize gurur vermekte. İnanıyorum ki bu bölgeyi gezenler, görenler ve Manas Baba Heykelini hatırlayanlar gelecek kuşaklara da bunu aktaracaklar” ifadelerini kullandı.Cumhurbaşkanımızın Vizyonu

Dünya tarihinde ve özellikle Kırgız tarihinde büyük etki yapmış Manas Baba’nın İstanbul’da var olmasının kendileri için büyük bir değer olduğunu belirten Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Hemen karşımızda Kazak şairi Abdullah Tokay’ın heykeli var. Böylece bu vadide Türk dünyasının önemli izlerini taşıyacak ardışık olarak bir bölgeyi oluşturmaya çalışmaktayız. Haliç ‘Altın Boynuz’ diye bahsedilen, Osmanlı döneminde de has bahçelerin saraya meyve sebze yetiştiren bahçelerin bulunduğu bir döneminde de Sadabad’ta kültürel etkinliklerin yapıldığı önemli bu havza kirletilmiş. Sanayileşme sürecinde maalesef elden çıkartılmış. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı ile birlikte başlatılan yoğun çalışmayla yanından geçilemeyen, pislikten etrafında yaşamın artık sona ereceği bir dönemden bugün yeniden güzellikleri ile hem İstanbullulara hem ziyaretçilere bir farklı imkan veren Haliç ortaya çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu vizyonuna İstanbul halkı adına teşekkür ediyorum, ayrıca bir kültür vadisi olarak bir tarafta üniversiteleriyle, müzeleriyle farklılıklarıyla zenginlikleriyle güzellikleri yaşayan bu kentte Haliç’e yeni bir özellik de getirmiş oluyoruz.”

Haliç’e değer katacak projelerden de bahseden Başkan Topbaş projelere dair şu bilgileri paylaştı: “Haliç’in, İstanbul Boğazı’yla buluştuğu nokta Karaköy’den şu anda inşasını başlattığımız; deniz üzerinden 10 metre sahil boyunca 10 metre genişliğinde ahşap yürüme yolu Haliç’in sonuna kadar devam edecek. Bu şu anlama gelmektedir; İstanbul’a cruise gemileriyle gelenler, turistler ve İstanbullular bu sahil boyunca ve önümüzden de geçerek bu heykeli de görerek Haliç’in sonuna kadar yürüyebilecekler. Yani sahilin yürüme alanı haline gelmesini arzu ettik ve böylece trafiğin dışında yürüme boyutunda bu noktaya geldikleri zaman da burada soluklanabilecekler ve bu Manas Baba heykelinin anlamını manasını anlayacak, gelecek kuşaklara da aktaracaklar.”Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov’da yaptığı konuşmada Manas Heykeli açılışının Türkiye ile Kırgızistan arasında yeni bir sayfanın açılışına işaret olduğunu söyledi.İki ülke arasındaki dostluğu pekiştirecek olan Manas Heykeli’nin İstanbul’da açılıyor olmasının ortak tarihe vurgu olduğunun da altını çizen konuk Başbakan, “Biz bağımsız olduğumuzdan bu güne Türkiye bize desteklerini esirgemedi. Kırgızistan genç bir ülke. Bizi ilk tanıyan ülke de Türkiye. İstikrarlı ekonomisi ile de ekonomik yönden de bizi destekleyen ülke Türkiye. Bu gelişimizde de Türk dostlarımız bizi çok sıcak karşıladı. Bu bizim ilişkilerimizi daha da güçlendirecektir” diye konuştu.

“Türklerin ata yurdu Kırgızistan’dan gelen kardeşlerim, hoşgeldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’ta “Onlarca yıl aramızda görünmeyen duvarlar, mesafeler oluştu. Sanki iki halk birbirine yabancıymış gibi gibi uzaklaştırıldık. Şimdi ise aramızdaki bu duvarlar kalktı. Artık kenetlenip ortak hedeflere birlikte yürümeliyiz” ifadelerini kullandı.

Kırgızistanlı mimarlar tarafından bakırdan yapılan 10 metre yüksekliğinde ve 4 ton ağırlığındaki Manas Heykeli yapılan konuşmalarından ardından açıldı. Başkan Topbaş ve diğer protokol üyeleri Manas Heykeli önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.


 

YORUMLAR