Şehit Ramazan Sarıkaya'ya son görev

Şehit Ramazan Sarıkaya'ya son görev

2016-08-24 - SİVİL MEDYA GÜNDEM EDİTÖRÜ

FETÖ darbe girişimi sırasında Saraçhane'de yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ramazan Sarıkaya, son yolculuğuna uğurlandı. Şehit Sarıkaya'nın cenaze törenine Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de katıldı.

Ramazan Sarıkaya'nın Türk bayrağına sarılı tabutu, cenaze töreninin düzenlendiği Fatih Camisi'ne getirildi.

Tabutun üzerine, Kelime-i Tevhid yazılı örtü ile "241. şehit Ramazan Sarıkaya" yazısı konuldu. Cenaze törenine Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de katıldı.

Demokrasi şehidi Ramazan Sarıkaya'ya son görev

Cenaze töreninde taziyeleri, Ramazan Sarıkaya'nın babası İbrahim, annesi Emine, eşi Zeynep, oğlu Talha, kardeşleri Hüseyin, Recep, Muhammet ve Şaban Sarıkaya kabul etti.

Sarıkaya'nın tabutu, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından tekbir eşliğinde cenaze aracına konuldu.

Ramazan Sarıkaya'nın cenazesi, daha sonra götürüldüğü Edirnekapı Şehitiği'nde toprağa verildi.

Demokrasi şehidi Ramazan Sarıkaya'ya son görev

Sarıkaya'nın oğlu "İnşallah biz de o mertebeye ulaşırız

Talha Sarıkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının şehit olmasından dolayı gururlu olduğunu söyledi. Bunun manasını, kendilerinin idrak etmesinin zor olduğunu dile getiren Sarıkaya, "İnşallah biz de o mertebeye ulaşırız. İnşallah ölümümüz o şekilde olur. Ben hiç üzülmüyorum, mutluyum. Vefat etmek için en güzel yolu buldu." dedi.2 kurşunla ağır yaralanmıştı

Sarıkaya, babasının olay günü Saraçhane'ye gittiğini anlatarak, "Bir asker tarafından vurulmuş. Vücuduna 2 kurşun gelmiş. Birisi kalın bağırsağına diğeri de kasıklarına isabet etmiş. Oradaki bir yardımsever tarafından hemen hastaneye kaldırılmış. Orada ameliyata almışlar. Ameliyatı başarılı olmuştu. Bilinci de yerindeydi bir hafta kadar. Yanına gidiyorduk. Sonra yoğun bakıma aldılar tekrar. Bir aydır yoğun bakımdaydı. Çoklu organ yetmezliği başladı. Sonra da kalp krizi sonucu vefat etti." diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu ve Kadir Topbaş cenazede

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde ağır yaralanan ve dün vefat eden Ramazan Sarıkaya’nın Fatih Cami’ndeki cenaze namazına katıldı.Ahmet Davutoğlu, namazın ardından Başkan Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ile şehit Ramazan Sarıkaya'nın görev yaptığı Anadolu Platformu Derneği'ni ziyaret ederek taziyelerini bildirdiler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret

Belediyenin önündeki dev panoda yer alan Saraçhane şehitlerinin fotoğraflarını inceleyen Ahmet Davutoğlu ve beraberindekiler, şehitler için dua etti. Davutoğlu, daha sonra İBB Şeref Defteri’ni imzalayarak taziyelerini sundu.Davutoğlu, deftere şunları yazdı;

“Bir milletin yeniden diriliş destanının yazıldığı 15 Temmuz gecesi, İstanbul’un idari ve manevi merkezi Büyükşehir Belediyemizi tanklara, uzun menzilli silahlara ve uçaklara karşı koruyan aziz şehitlerimizin hatırası ebediyen yaşayacaktır.

Bizler, bu aziz şehrin sakinleri olarak; bu hatıranın yaşaması, istiklal ve istikbalimizin korunması için her an nöbette olacak, özgürlük ve izzetimizi muhafaza etmek için de her türlü fedakarlığı yapacağız. Ruhları şad olsun. Allah rahmet eylesin…”

YORUMLAR