Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elif Güreşçi: Popçuların sanat müziği söylemesi çok değerli
26 Kasım 2013 Salı 12:07

Elif Güreşçi: Popçuların sanat müziği söylemesi çok değerli

24 TV'de ilk yayınlandığı günden beri büyük ilgi gören, izleyiciden tam not alan 'Elif Makamı' programı her geçen hafta daha da artan olumlu tepkilerle seyircilerine Türk Sanat Müziği ziyafeti yaşatıyor.

24 TV'de her cuma günü yayınlanan ve izleyenleri Türk Sanat Müziği'ne doyuran 'Elif Makamı' programını yapan Elif Güreşçi Star Gazetesi'ne konuştu...

Türk müziğini akustik olarak ekrana taşıyan Elif Güreşçi, “Elif Makamı gibi programlar çoğalırsa yeni kuşaklar da zengin müzik mirasımıza ilgi gösterecektir. Bu anlamda pop yorumcularının sanat müziği eserleri okuması çok kıymetli” dedi.
 

Önce sizi tanıyalım...

1994 yılında TRT Ankara Radyosu’nda başladım. 16 yıldır burada solist olarak görev yapıyorum. Radyo bir gelenek. O geleneğin içerisinde olmaktan çok büyük bir keyif alıyorum. Çünkü işimi çok seviyorum. Doğru yerde olduğumu düşünüyorum. 

-Türk Müziği’ne ilgiyi nasıl görüyorsunuz?

Türk Müziği, okuyarak da popüler olunabilecek inancındayım. Birçok genç eserleri dinlediğinde “Ne kadar güzelmiş biz bunları bilmiyorduk” diyorlar. Gençlerde katılım çok yüksek, dinleyen her geçen gün artıyor. Bu müziğe yer veren programlar diğer kanallarda da yayınlanmaya başlarsa çok insanın ilgisini çekecektir.

-Programa nasıl hazırlanıyorsunuz?

Her programa ayrı repertuvar çalışmasıyla geliyorum. Programda 8-9 eser okuyoruz benim de bilmediğim başta kendime ve programa katkım olsun diye başta saatlerce çalıştığım eserler var bunun sonu yok. 

-Ya eserlerin seçimi?

Açıkçası ruh halime göre diyebilirim. Her Elif Makamı’na farklı eser getirmeyi hedefliyorum. 

-Olmazsa olmazlarınız...

Özellikle Hüzzam makamını çok seviyorum çok da istek alan bir makam. Selahattin Pınar, Sadettin Kaynak, Rakım Elkutlu da sevdiğim bestekarlar arasında.

-Farklı tarzlardaki yorumcuların Türk Müziği albümü yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok hoş bir durum bence. Çünkü Türk Müziği eserleri gündeme gelmiş, bir anlamda reklam edilmiş oluyor. O yüzden güzel bir katkı olduğunu düşünüyorum. Pop müziği okuyan arkadaşlarımız kardeşlerimizin çoğu da Türk Müziği konservatuarlarından mezun.

-Bu işe gönül vermiş ya da vermek isteyenlere neler söylemek istersiniz?

Her şeyden önce dinlemek çok önemli bir ders. Dinlemeleri gerekiyor kimleri dinleyecekler bu çok önemli. Bekir Sıtkı Sezgin en başta isim. Safiye Ayla, Perihan Altındağ Sözeri, Alaettin Yavaşça gibi büyük isimler... Allah vergisi ses, düzenli hayat en başta; çünkü sanatta torpil olmaz.

BU GÜZELLİKLERE SAHİP ÇIKMALI

Müziğimiz bize armağan bırakılmış çok önemli bir miras. Çok büyük bir zenginliğe sahibiz. Kendimizi doğuştan şanslı sayabiliriz. O yüzden kıymetini bilmemiz sahip çıkmamız gerekiyor. Çok önemli bir hizmette bulunuyor 24 TV. Yetkililerine özellikle Mustafa Karaalioğlu’na şükran doluyuz. Buradaki tüm sanatçı kardeşlerimizle birlikte şükran doluyuz. Örnek olmasını diliyorum. Müziğe destek verilmesini bu programların çoğalmasını diliyorum. TRT de zaten bu işi yapıyor. Başımızın tacı özel kuruluşların desteği müzikalitemizin toplum olarak yükselmesi adına.

Türk müziği aslında bir yorum müziğidir

Elif Makamı aslında Mustafa Karaalioğlu tarafından projelendirilen bir programdı. Türk müziğinin bir oda müziği olgusundan yola çıkarak az sayıda enstrümanla belki günümüzde alışıla gelmişin çok dışına çıkarak böyle bir ekiple başlanılan bir yolculuk. Beş enstrümanımız var. Viyolonsel, ud, kanun, klasik kemençe ve vurmalı çalgılardan oluşan bir heyet. Türk Müziği’nin aslında özü bana göre yorum müziği olmasıdır. Solistin yorumu ve sazendelerin bu yoruma eşlikleri şeklinde oluşan bir müzik. Biz özellikle temiz sakin bir üslupla güzel eşlikler sergilediğimizi düşünüyorum. Arzu edenler her cuma saat 23.00’de bizi izleyebilir. 

 
  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
GAZETELER
Gazeteler
HAVA DURUMU
İstanbul
8 / 18 °C
Ankara
1 / 10 °C
İzmir
10 / 18 °C
Antalya
8 / 18 °C
Erzurum
-11 / -4 °C